Jak se fotí neposedný kolibřík Asie
Publikováno 02.04.2014 v 18:41 v kategorii Srí Lanka, přečteno: 931x
Se strdimilem srílanským (Leptocoma zeylonica, Purple-rumped Sunbird) jsem se setkala hned několikrát během našeho putování Ceylonem. Ale největší zážitek bylo moje setkání a fotografování strdimilů v jedné zahradě spojené s čajovou plantáží nedaleko jihozápadního pobřeží. Byli jsme zrovna na prohlídce plantáže a náš milý průvodce nám vysvětloval, že čajovník je vlastně kamélie (čajovník čínský, latinsky Camellia sinensis) a já jsem si všimla malých neposedných ptáčků poskakujících po velkém keři kvetoucího ibišku, když na ptáčky zasvítilo sluníčko, hráli všemi barvami a kovovými odlesky. Byli to strdimilové srílanští. Čajová plantáž či kvetoucí zahrada je doslova semeniště života, viděli jsme zde i ledňáčka hnědohlavého, štíra, lepoještěra atd. Ale já jsem se zaměřila na mé oblíbené opeřené krasavce, vykašlala jsem se na prohlídku malé čajové manufaktury a šla jsem číhat k rozkvetlému ibišku, zda se vrátí strdimilové, předtím jsem neměla na foťáku správný objektiv. Vypadalo to, že se po nich slehla zem, ale za chvíli už tu poskakovali, byl to úžasný zážitek, jen to focení strdimilů je docela těžké, neustále poskakují a ani na vteřinu neposedí, pořád někde svým dlouhým tenkým zobáčkem zahnutým dolů rejdí a skrývají se pod listy. No posuďte sami na fotografiích....
Teď něco o těchto krasavcích:
Čeleď Strdimilovití (Nectarinidae) je početná skupina pěvců čítající na 132 druhů v 15 rodech. Jak již rodový název Nectariniidae napovídá, jedná se o ptáky, kteří se živí převážně nektarem z květů. Mají tenký dlouhý zahnutý zobák, jehož konečná třetina je na obou ostřích čelistí jemně pilovitá. Zobák ptákům umožňuje vnikat hluboko do nitra květů. S pomocí vysunovatelného, na konci rozeklaného jazyka, mohou z květů sát nektar. Strdimilové mají velký význam při opylování různých stromů. Pyl se jim zachycuje většinou na čele a přenáší se tak z květu na květ. Strdimilové se živí také drobným hmyzem a pavouky, který sbírají z větví, listí i květů.
Šat samečků svítí nádhernými třpytivými barvami, šat samiček je prostý, zelený nebo našedlý. Velikost i hmotnost strdimilovitých je značně variabilní a může se pohybovat od sotva 5 g těžkého strdimila savanového až po 45 g vážícího strdimila brýlového.
Svým způsobem života se velice podobají kolibříkům z Střední a Jižní Ameriky, chybí jim však jejich vířivý třepotavý let na místě, to ale strdimilové vynahrazují svou čilou neposedností.
Strdimilovití obývají tropické oblasti Afriky, Asie a Australasie. V Africe, kde žijí v nejhojnějším počtu, jsou zastoupeni zejména v její subsaharské části a na Madagaskaru, v Asie zasahují podél pobřeží Rudého moře až po Izrael. V Australasii jsou pak zastoupeni na Nové Guinei, severní a východní Austrálii a na Šalamounových ostrovech.
Obývají přitom širokou škálu krajin, ale přednostně se vyskytují v tropických deštných lesích, lesech jiného typu, křovinách a v savanách, některé druhy často zasahují také do zahrad, plantáží a na zemědělskou půdu. Jsou aktivní přes den a vyskytují se v párech nebo rodinných skupinách. Hnízdo připevňují k větvím stromů a kladou do něj až 4 vejce, na jejichž inkubaci se většinou podílí pouze samice. O již vylíhlé potomstvo se však vždy starají oba rodiče společně. Všichni strdimilovití se také stávají častou obětí hnízdního parazitismu.
Strdimil srílanský (Leptocoma zeylonica, Purple-rumped Sunbird)


Strdimil srílanský na keři ibišku

Strdimilové jsou velmi neposední ptáčci.

Strdimil srílanský

Strdimil srílanský - když na něj zasvítilo sluníčko, zazářily odlesky na hlavě a krku strdimila mnoha barvami, od zelené po fialovou

Strdimil srílanský

Strdimil srílanský

Čajová plantáž a zahrady na kterých jsem se setkala se strdimily

Na čajovou plantáž navazoval prales

Zahrada u čajové plantáže

Dekorace nebo pítko pro ptáky?

Obratný lezec shazoval zralé kokosové ořechy, kdyby někoho ořech zasáhl do hlavy, je po něm...

Mladé sazeničky čajovníku

Vážka

Lepoještěr pestrý (Calotes cf. versicolor, Oriental Garden Lizard) na okraji čajové plantáže

Sběračka třídí květy

Sušení pepřových kuliček

Komentáře
Celkem 0 komentářů