Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Chocholouš na Chodově

Publikováno 21.04.2015 v 07:00 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 309x

Chocholouš obecný je pták o něco větší než vrabec, se světlejším břichem a pískově hnědými zády. Podobá se skřivanovi obecnému, ale na hlavě má trochu větší chocholku. Velmi rychle běhá po zemi. Zpěv je podobný skřivanovi obecnému. Hnízdí na rumištích, na okrajích měst, v kolejištích a na staveništích a podobných místech. Hnízdí v dubnu až červnu dvakrát ročně. Hnízdo bývá umístěno na zemi, nebo na střechách domů, je vytvořeno z neuměle spletených stébel a kořínků. Chocholouš se živí semeny, zelenými částmi rostli a hmyzem. Je přísně stálý pták. Do poloviny 20. století býval velmi hojný, dnes je vzácný. Početnost chocholouše v ČR neustále klesá, oproti sčítání z let 1985-89 klesly stavy v letech 2001-03 o polovinu na 500-1000 párů. (Zdroj: Biolib.cz). Nyní můžeme chocholouše nejčastěji spatřit na benzinových pumpách, či v okolí zemědělských družstev nebo poblíž obchodních center. Nejvíce je k vidění na střední a jižní Moravě a také v Polabí.
 
Podle faunistické databáze birds.cz byl chocholouš obecný pozorován na pražském Chodově u obchodního centra či točny autobusů již od přelomu roku. My jsme se za ním vypravili v chladnou a deštivou neděli 15.3.2015. Na místo jsme dorazili krátce po jedenácté dopoledne, pohybovali jsme se u metra u ulice Roztylská, hledali jsme ho, zda nesedí na lampách, neběhá po trávníku a všude možně. Po několika desítkách minut jsme to už málem vzdali. Když jsme se začali přesouvat k točně autobusů, zahlédli jsme ho pod stromy hledat potravu v trávě. Setkání trvalo jen pár minut, potom chocholouš odlétl do křovisek odpodál. Za celou dobu pozorování se vůbec neozýval a nepředvedl téměř svoji chocholku, ale setkání to bylo úžasné, protože chocholouš je v ČR v současné době kriticky ohroženým druhem a hnízdí jen na několika málo místech.
 
Hezké povídání o chocholoušovi je na stránkách České televize v pořadu Živé srdce Evropy-Minuta z přírody:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121011820-zive-srdce-evropy/207562210700035-zive-srdce-evropy-chocholous-obecny/ 

Chocholouš obecný (Galerida cristata)
Když jsme chocholouše poprvé zahlédli, sbíral na zemi v trávě potravu, pohyboval se pod stromy u točny autobusů

Potom popolétl na nedaleký kovový plot u stavebních buněk, celé setkání netrvalo ani pár minut a chocholouš odlétl do nedalekého křoviska. Tam už jsme ho nenásledovali, aby měl klid.


Najdi chocholouše...

Chocholouš byl při hledání potravy na zemi téměř neviditelný.
Chocholouš obecný
Místo pozorování chocholouše na pražském Chodově je označeno červenou šipkou.
Chocholouše z Chodova jsem nestihla nafilmovat, ale přikládám dosud nepublikované video s chocholouši na Krymu:
Video zde.  Bylo pořízeno v září 2013 na poloostrově Krym na Ukrajině. Chocholoušů tam bylo všude plno.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.