Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Jeřábi popelaví - setkání na Rujáně

Publikováno 04.03.2015 v 18:50 v kategorii Severní Německo, přečteno: 488x

Oblast Rügen-Rujána patří mezi tradiční tahové místo odpočinku jeřábů popelavých. Začátkem srpna se tu shromažďují ptáci ze Skandinávie, Finska, z Pobaltí a Polska před tím, než pokračují v listopadu dále k jihu. Nejvyšší roční počty jeřábů dosahují 25.000-60.000 ex. Na jaře tu odpočívají jeřábi hlavně v březnu s nejvyššími počty kolem 5.000-10.000 ex. Nejvhodnější měsíci k pozorování odpočívajících jeřábů jsou březen, září a říjen. Během této doby je mají turisté příležitost pozorovat z pozorovacích věžiček, kdy se ptáci přesunují z nocovišť na krmné plochy a naopak. 
Jeřábi potřebují odpočinková místa a nocoviště, na kterých nejsou rušeni a kde najdou dostatek potravy. Ptáci přesunují na nově osetá pole, kde mohou způsobit škody, kvůli kterým je farmáři plaší a pronásledují. Ptáci sice odlétají, ale jejich častější přesuny si žádají více spotřebované energie, kterou musejí doplnit vyšším příjmem potravy. Aby se předešlo konfliktům s farmáři, přijala správa Mecklenburska-Západního Pomořanska řadu opatření k vyplácení škod způsobených tažnými ptáky. 
Z pobřežních nocovišť zaletují jeřábi asi 30 km na pevninu, kde se na polích živí zbytky ječmene, pšenice a kukuřice. Když je potrava na strništích vyčerpaná, hledají nově osetá pole, kde by doplnili své tukové zásoby. Aby se předešlo konfliktům se zemědělci, tak byla založena krmeliště pro jeřáby. Tato jsou provozována s podporou správy Mecklenburska-Západního Pomořanska, Sdružení na ochranu jeřábů v Německu a místních „jeřábích“ organizací. Na jaře zkonzumují na krmelištích jeřábi 200 až 300 g zrna na den. Podle studie prováděné Jeřábím informačním střediskem v roce 1998 40,5% jeřábů využívá ke krmení kukuřičná strniště, 26,2% nově osetá pole, 14,3% obilná strniště, 11,1% uměle založená krmeliště v Hohendorfu, 2,9% škodí na zemědělských plodinách, 1,9% ptáků hledá potravu na loukách a pastvinách, 1,4% na úhorech a 1,7% na dalších plochách. Celkem 173.747 ptáků v 466 hejnech navštívilo 140 různých ploch. Ačkoli v oblasti Rügen-Bock preferují jeřábi kukuřici, tak nepohrdnou ani bezobratlovci a menšími savci.
(Zdroj:http://www.birdwatcher.cz/jerabi8.html )

Na jeřáby jsme narazili úplnou náhodou, a to tak, že cesta kterou jsme chtěli jet, byla  uzavřená a tak jsme to museli objet po silnici L30 tak, abychom se dostali na pobřeží do vesničky Lohme. V Lohme jsme totiž měli dojednané ubytování. Když jsem poprvé zahlédla letící jeřábi, pršelo a byla skoro tma, udělalo mi to radost. Druhý den jsme narazili na jejich krmiště - obilné pole - strniště. Bylo to na silnici L30 kousek za vesničkou Bobbin směrem na Glowe. Pak jsme zjistili, že jeřábi nocují na nedalekém jezeře Spyckerscher see, kam se každý večer sletují z širokého okolí. Objevili jsme i kopeček, který zřejmě sloužil jako pozorovatelna, bylo tam i malé parkoviště. Výhled na jezero byl nádherný a poslední večer našeho pobytu se zde sešlo dost nadšených pozorovatelů.  V době naší návštěvy (tedy koncem října) zde na Rujáně bylo asi 30 tisíc jeřábů, viz:

Jeřábi popelaví (Grus grus) se slétávají na nocoviště
Letící jeřábi
K vidění nebyli jen jeřáby, pozorovala jsem i husy, hlavně husy běločelé a velké, občas i husy polní
Jeřábi letí nocovat na jezero
Jezero Spyckerscher see mezi městy Sagard a Glowe na silnici č. L30 na Rujáně. Na tomto jezeře jeřábi nocovali a každý večer se slétávali z okolních polí, kde se přes den krmili. Na vodě se jeřábi cítí bezpečně před predátory (člověk, lišky...)
Západ slunce a jeřábi
Západ slunce nad jezerem Spyckerscher
Jeřábi letí nocovat na jezero Spyckerscher
Denní krmiště jeřábů na obilném poli nedaleko vesničky Bobbin u Sagardu na silnici L30
Tělo na tělo
Jeřáby a v popředí husy
K vidění bylo tisíce jeřábů
Občas proletěly i labutě zpěvné
Labutě zpěvné a velké (ty dvě úplně vpravo dole)
Jeřábi popelaví


Ty šedé tečky jsou jeřábi na poli

Komentáře

Celkem 3 komentáře

 • Crepra Bundool 04.03.2015 v 19:13 Krása. Nemám slov


 • zaprirodou.infoblog.cz 04.03.2015 v 22:00 Já jsem taky neměla slov, když jsem na Rujáně narazila na tolik jeřábů.


 • Crepra Bundool 05.03.2015 v 09:56 :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.