Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Deník z exkurze ČSO do Makedonie - den první

Publikováno 16.07.2014 v 21:00 v kategorii Makedonie a severní Řecko, přečteno: 608x

Letošní jarní exkurze České společnosti ornitologické (ČSO) proběhla v termínu 5.-11.května a vedla na Balkán, konkrétně do krásné, méně navštěvované Makedonie s nahlédnutím do severního pevninského Řecka. I přes drobnou nehodu na dálnici v Srbsku, kvůli které jsme museli neplánovaně přespat v motelu u dálnice, jsme nakonec dorazili do Makedonie s jednodenním zpožděním. Nikomu se naštěstí nic nestalo a rozhodit nás to nemohlo, autobus vyvázl s pár škrábanci a spolehlivě šlapal až do konce exkurze a v pořádku nás dovezl až domů do Čech.

>>>2. díl - Hurá za supy a čápy>>>
>>>3. díl - Řecký den aneb nakouknutí do Řecka>>>
>>>4. díl - Národní park Galičica a jezero a město Ochrid>>>

PRVNÍ DEN V MAKEDONII (7.5.2014)
První zastávka u obce Vojšanci, malebné údolí se starými vinicemi, keři, poli, loukami a kopečky:
Na místo jsme dorazili před desátou a odjezd byl v jednu po poledni. Rozprchli jsme se velmi rychle na malé skupinky. Hned u autobusu jsem nejprve slyšela a hned i viděla vlhy pestré, které se pravděpodobně zrovna vrátily na hnízdiště, před naším příjezdem zde bylo velmi chladné a deštivé počasí a tak se začátek hnízdění trochu posunul. Teď už bylo ale teplo a slunečno. Vlhy si začaly vyhrabávat nory v nedalekém nízkém odhaleném písčitém břehu. Všude kolem se ozývali strnadi luční a pro mě nový druh strnad černohlavý. Pozorovala jsem kroužit orlíka krátkoprstého a také káňata bělochvostá. Na zemi v trávě sbíral hmyz chocholouš obecný a na keřích byli často vidět ťuhýci rudohlaví.

Soutěska řeky Vardar- Demir Kapija

Podél řeky Vardar jsme zastavili kolem druhé hodiny odpoledne na krátké pozorování ptáků žijících (hnízdících) na vápencových skalách. Poklid narušovali neustále projíždějící sklápěčky z nedaleké stavby nové silnice a pokaždé kromě neuvěřitelného hluku rozvířily prach na silnici, takže několik vteřin nebylo nic vidět ani slyšet.Přesto jsem pozorovali vlaštovky skalní, břehule skalní, samce i samici skalníka modrého, nad příkrými skalami kroužili supi. Dříve zde supi bělohlaví hnízdili, ale stavba je zahnala dál odsud, tam jsme teď mířili....


Údolí několik km od zastávky v soutěsce (severně od obce Klisura)

Náš autobus se musel klikatit po úzké prašné cestě a museli jsme se co chvíli vyhýbat projíždějícím náklaďákům, jednou nebylo zbytí a museli jsem i vycouvat z cesty. Zastavili jsme asi na dvě hodiny (odjezd byl před pátou odpoledne). Na místě, kde čekal autobus povede nový obrovský most přes údolí řeky Vardar. Také právě došlo pivo, zbylo jen to "ženské" ochucené :-) 

Náš místní průvodce Emil Lisičanec, který nás doprovází již od rána, nás vede do kopce asi dva kilometry, tam by mělo být vidět hnízdiště supů.  Po cestě pozorujeme různé drobné pěvce, nádherné je zejména pozorování ťuhýka běločelého a na keři sedící samec strnada cvrčivého. Supi nakonec vidíme, ale poměrně daleko, radost nám to ale nezkazilo, hlavně, že zde mají na hnízdění klid.


Rychlá zastávka u hnízda orla královského, u obce Negotino

Od silnice, tedy poměrně dost daleko od hnízda, pozorujeme samici orla královského, jak nerušeně sedí na vejcích na hnízdě, které je umístěno na stožáru vysokého napětí. Slyším  z nedaleké křoviny nezaměnitelný hlas strnada zahradního


Hnízdní kolonie poštolek jižních v obci Marena

Po nabitém dni se ještě zastavujeme (asi v šest večer) v obci Marena, kde má hnízdit několik desítek párů poštolek jižních. Nemusíme chodit ani daleko od autobusu, zahneme do jedné uličky a pozorujeme desítky poštolek jak se navzájem dvoří a krouží nad námi. Stejně jako mi jsme ve fotografickém opojení a jsme z poštolek nadšeni se baví místní obyvatelé nad námi, kteří naháníme nějaké ptáky a fotíme je obrovskými objektivy. Jeden mladík si nás dokonce fotí na mobil :-) Poštolky zde pravděpodobně hnízdí na nedalekých topolech. Na jednom domě hnízdí jiřičky obecné.


Potom se už začíná smrákat a tak po rychlém nákupu míříme na místo našeho noclehu pod stanem na divoko v pohoří Vitačevo, kde budeme nocovat asi v nadmořské výšce 700 m. Kousek od nás bude i krmiště supů, na které vyrazíme brzy ráno, abychom si supy prohlédli.....


Co to tam letí? Orel křiklavý nebo královský???
Krajina kolem údolí řeky Vardar byla nádherná.
Orlík krátkoprstý
Zpívající samec strnada černohlavého
Ťuhýk rudohlavý
Skřivánek krátkoprstý
Pahorky nivy okolí řeky Vardar
Nad námi kroužil káně bělochvosté
První zastávka v Makedonii byla skutečně vydařená
Strnad černohlavý
Chocholouš obecný
Ťuhýk rudohlavý
Makedonie na mě udělala skvělý dojem
Tzv. špek, ťuhýk běločelý, kterého mělo štěstí pozorovat jen pár účastníků
Strnad cvrčivý
Soutěska vápencových skal Demir Kapija - zde jsme pozorovali například vlaštovky skalní, břehule skalní a skalníka modrého
Stožáry vysokého napětí nedaleko města Negottino s hnízdem orla královského
Na hnízdě seděla samice orla královského
A pod ním nerušeně hnízdili vrabci pokřovní
Samec poštolky jižní
Nalevo samec a vpravo samice poštolek jižních
Kolonie poštolek jižních ve vesnici Marena
Půvabně rudé vlčí máky
Ropucha zelená
Jedna stonožka pojídá jinou stonožku
Dva vrubouni si válí kuličku
Želva bahenní s pochroumaným krunýřem asi od psů
Štír
Beznohá ještěrka blavor žlutý - tohoto velkého ještěra chytil majitel cestovky Primaroute Jožka Nožička

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.