Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Za divokými orchidejemi krajem vyhaslých sopek

Publikováno 15.06.2015 v 22:00 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 535x

V slunečné a velmi teplé úterý 5.5.2015 naše kroky vedly na jednu z nejvýznamnějších orchidejových lokalit v Čechách (jedná se rovněž o evropskou významnou lokalitu). Z pochopitelných důvodů neuvádím konkrétní lokalitu, pouze upřesním, že jsme navštívili půvabný kraj vyhaslých sopek - České středohoří, konkrétně Litoměřicko. Na místě nedaleko malebné vesničky se nachází v sušším svahu nádherná louka plná opravdu voňavých divokých orchidejí. V době naší návštěvy tu kvetl kriticky ohrožený vstavač osmahlý (Orchis ustulata) ve stovkách exemplářů, doslova z toho přecházel zrak a z jejich omamné vůně se motala hlava. Mezi vstavači osmahlými sem našla jeden exemplář křížence mezi vstavačem osmahlým a vstavačem trojzubým. Tento kříženec se jmenuje vstavač Dietrichův  (O. x dietrichiana). Vstavače byly opravdu drobounké květiny, dávala jsem si pozor, aby nějaký nezašlápla a chodila jsem většinou bosa. O pár set metrů dál na menší lokalitě bylo několik vstavačů osmahlých většího vzrůstu, ale i tak, když jsem viděla na fotkách vstavače osmahlé, myslela jsem si, kdovíjak nebudou obrovské a pak když jsem je poprvé viděla naživo, byly tak roztomile malinké :-) Další druhy orchidejí, které lze na této lokalitě zastihnout během května až srpna jsou kriticky ohrožený tořič hmyzonosný (Ophrys insectifera),  vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) a zelenavý (P. chlorantha), kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens) a růžkatý (E. muelleri), okrotice bílá (Cephalanthera damasonium) nebo vstavač vojenský (Orchis militaris), bradáček vejčitý a pětiprstka žežulík.
I z ornitologického hlediska jsem si přišla na své, nedaleko orchidejové louky jsem slyšela zpívat minimálně dva strnady zahradní (vzácné pěvce) a hrdličku divokou. Zpívali zde i strnadi obecní a různé druhy pěnic.

Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Neurčeno, pravděpodobně světlá forma vstavače osmahlého

Orchidejová lokalita
Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)
Vstavač Dietrichův (kříženec mezi vstavačem osmahlým a vstavačem trojzubým) - O. tridentata x O. ustulata = O. x dietrichiana
Orchidejová louka
Vstavač osmahlý

Vstavače 
Vstavač osmahlý

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.