Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Vítání ptačího zpěvu v pražském Milíčově

Publikováno 25.06.2015 v 06:45 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 421x

Sraz byl v 7:00 v sobotu 30.5.2015 u metra Háje u sochy Kosmonautů, sešlo se cca. 30 účastníků, exkurzi vedli: Tomáš Telenský, Alena Rulfová a Lucie Diblíková. Počasí vypadalo zpočátku nadějně, bylo docela teplo a slunečno, dopoledne se ale zatáhlo a ochladilo, začalo dokonce pršet tak, že jsme se museli v Milíčovském lese schovat do altánku. Trasa vedla od metra háje přes sídliště, kolem základní a střední školy v ulici K Milíčovu, dále pak Milíčovským lesem k Milíčovskému rybníku (zde začalo hodně pršet, ale pozorovali jsme například poláky velké s mláďaty, slyšeli jsme z rákosí rákosníka velkého a nad vodou létali jiřičky obecné. Pokračovali jsme k rybníku Homolka stromořadím, kde jsme slyšeli  mláďata kalousů ušatých, které jsme jednoznačně určili podle nahrávky. Zpět k metra Háje jsme se dostali po třinácté hodině, zde byla také exkurze ukončena. 
pozorované druhy ptáků: holub domácí, holub hřivnáč, poštolka obecná, straka obecná,rorýs obecný, vrabec polní, rehek domácí, sýkora koňadra,sýkora modřinka, jiřička obecná, hýl obecný, strnad obecný,pěnice slavíková, pěnice černohlavá, pěnice hnědokřídlá, kukačka obecná, šoupálek krátkoprstý, brhlík lesní, sojka obecná,drozd zpěvný, strakapoud velký, strakapoud prostřední, kos černý,červenka obecná, pěnkava obecná, kachna divoká, polák chocholačka, polák velký, labuť velká, lyska černá, potápka malá, rákosník velký,budníček menší, mlynařík dlouhoocasý, kalous ušatý (slyšeli jsme pískání a zvuky mláďat), skřivan polní.

Rodinka labutí velkých
V bytové zástavbě jsme pozorovali hojné holuby hřivnáče (na obrázku), ale i rorýse a poštolky
Straka obecná
Holub hřivnáč
Vrabec polní vykukuje z odvětrávacího otvoru ve fasádě domu
Lyska černá na jednom z rybníčků
Mládě lysky černé
Lyska krmí mláďata uloveným vodním hmyzem
Kolem cesty poskakovala skupinka mlynaříků dlouhoocasých

Lyska s mláďaty
Samice poláka velkého s mláďaty
Labutí rodinka na rybníku Homolka
Mladá kachna
Labuťátka
Trochu odrostlejší mládě lysky černé
Strnad obecný, který reagoval na nahrávku, kterou nám pouštěla Lucka Diblíková, naučili jsme se rozlišovat jednotlivá nářečí českých strnadů
Velké listnaté stromy v Milíčovském lese byly ideálním místem pro pozorování šplhavců, jako např. tohoto šoupálka krátkoprstého. Dále jsme pozorovali strakapouda velkého, strakapouda prostředního a brhlíka lesního.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.