Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Tuleni na ostrově Düne

Publikováno 26.07.2015 v 11:00 v kategorii Severní Německo, přečteno: 678x

Ostrov Düne nacházející se v Severním moři asi 3 hodiny plavby z německého přístavu Cuxhaven jsme navštívili začátekem května 2015 s Fototripem. Düne je malý písečný ostrov na dohled od o něco většího ostrova Helgoland, oba patří Německu, platí se tu Eurem, ale je tu bezcelní zóna, takže si sem mnozí jezdit nakupovat výhodně cigarety, alkohol a parfémy. My jsme měli ale mnohem ušlechtilejší motivaci :-) Především jsme přijeli si užít zdejší faunu v podobě mořských ptáků (terejové, alkouni, alky, rackové, ústřičníci atd.) a úžasných tuleňů. O ptácích někdy později, dnes začneme tuleni....

Na ostrově Düne žije početná kolonie tuleňů obecných (Phoca vitulina) a tuleňů kuželozubých (Halichoerus grypus). Mláďata se zde rodí v zimě, kvůli této události sem jezdí mnoho milovníků přírody a fotografů. Tuleni jsou zde dost trpěliví a jsou zvyklí na lidi, ovšem člověk musí respektovat jejich prostor a také to, že to jsou přeci jen (i když roztomilé) šelmy. Na bezpečnost tuleňů, především však mláďat, zde dohlíží ochránci.

Tuleni v moři loví měkkýše, hlavonožce, korýše a především ryby. Páření probíhá koncem léta a to ve vodě, samice porodí po 11 měsících jediné mládě, které může vážit až 15 kilogramů. Kojení trvá jen 30-40 dnů, potom matka mládě opustí a to se o sebe musí starat samo. Tuleni se dožívají více než 20 let. Obývají severní oblasti Pacifiku a Atlantiku. (Zdroj: Biolib.cz)

Roztomilé tulení mládě
Připlouváme na ostrov Düne, budeme zde několik dní bydlet v bungalovech.
Tulení sklapovačky?
Roztomilé? 
Miláček...

Pláž na ostrově Düne, v pozadí se zdvíhá mnohem větší a skalnatější ostrov Helgoland 
Kuk!
Tuleni jsou zde zvyklí na lidi...
Ale jsou vždy ve střehu, i když to tak někdy nevypadá...
A jdeme do vody...
Tulení mládě při západu slunce, fešák, že?

Tuleni jsou na zemi jako pytle brambor, ale ve vodě je to jiná písnička, jsou to obratní plavci a lovci. Musí se přeci nějak živit.
Večerní lenošení


Tuleň kuželozubý

Tulení mládě
Známe severomořské barevné budky proti větru, a že tu opravdu foukalo.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.