Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Deník z exkurze ČSO - Řecký den

Publikováno 18.10.2014 v 09:00 v kategorii Makedonie a severní Řecko, přečteno: 474x

TŘETÍ DEN (9.5.2014) NAŠÍ EXKURZE BYL VE ZNAMENÍ ŘECKA

 - V našem hotelu nedaleko Bitoly museli asi kvůli nám vstávat hodně brzy, protože na dnešek byla naplánovaná návštěva Řecka a před odjezdem jsme se museli ještě nasnídat. Odjezd byl asi před půl osmou ráno. Museli jsme překonat Řeckou hranici (na přechodu u Niki nás zdrželi skoro hodinu) a potom také hodně času zabralo než se náš autobusek vydrápal přes hory směrem k jezerům Prespa. První zastávka byla právě zde v horách, kde byl krásný výhled na jezero Malá Prespa. Tady jsme viděli první letící pelikány (myslím, že to byli kadeřaví)!


jezero Velká Prespa, Psarades, Řecko

Kolem oběda jsme dorazili k jezeru Velká Prespa, respektive k jeho zálivu. Vesnička Psarades měla přímořský ráz, přístav byl malebný a kromě pelikánů a kormoránů prázdný. Ti zde lovili malé rybičky. Jediné co narušovalo krásnou atmosféru byl docela studený vítr od jezera. Byli zde i rákosiny, odkud se ozývali rákosníci a opodál na louce se pásly krávy doprovázené volavkami. Poletovali tu stehlíci, jedno hnízdo bylo hned u sympatické taverničky, kde jsem si dala místní specialitu - bílé fazole a řecký salát. Létali tu také vlaštovky obecné a roztomilé jiřičky sbírali v nedaleké kaluži bláto na stavu hnízd.  


jezero Malá Prespa, Agios Achillios, Řecko

K jezeru Malá Prespa jsme dorazili asi kolem druhé odpoledne, autobus zastavil na parkovišti přímo u jezera, odkud jsme všichni vyrazili po pevných lávkách směrem k ostrůvku s vesničkou Agios Achillios. Co chvíli nad námi přeletěli kormoráni malí (těch tu bylo více něž kormoránů velkých) a samozřejmě naši oblíbení pelikáni kadeřaví a sem tam nějaký ten pelikán bílý. Zase tu bylo vidět, že je tady opravdu velká převaha pelikánů kadeřavých, ale například na cestách Dunajskou deltou to bylo naopak, tzn. že pelikán kadeřavý byl vzácností. Ale zpátky k Řecku a vesničce Agios Achillios, byla to dost ospalá vesnička s volně pobíhajícími domácími zvířaty, hlavně slepicemi a kuřátky, husami, prasátky, krávami a kočkami. Rázovitý Řek právě porcoval syrové maso a kočka mu pod nohama ujídala zbytky, další Řek zase pospával na židli a jedním okem sledoval ty blázny s dalekohledy a foťáky. Žije tu asi dost rybářů, podle těch loděk a sítí....

Ale pro nás to byl doslova ptačí ráj, člověk musel být pořád ve střehu, nad vodou létali rybáci bahenní, lysky a potápky roháč se motali na kraji rákosin, v rákosí jsme pozorovali sýkořice vousaté a také rákosníka velkého jak hezky zpívá a také jsme dalšího viděli ulovit obrovskou vážku. Najednou kousek ode mě proletěla volavka vlasatá, vysoko nad jezerem chytli pelikáni zrovna termiku a stoupali ve spirále výš a výš.....Čas se ale začal pomalu nachylovat, tak jsem ještě udělala starému Řekovi kšeft v jeho obchodě se suvenýry (koupila jsem jako dárek kšiltovku, hrneček a panáka s motivem pelikána) a už jsme přes lávku utíkali k autobusu, abychom stihly návrat na večeři a hlavně zase překročit hranice. Sluníčko ještě pěkně pražilo, už jsme se pomalu štosovali u autobusu a najednou si všimnu, že pár lidí stojí na parkovišti u rákosí a něco fotí, jdu se tam podívat a on tam krásně pózoval sameček cettie jižní. Lidi, jak ten nám pózoval, jako nějaký model, vyfotili si hod z pár metrů snad všichni. To bylo moje úplně první pozorování tohoto druhu. Kolem čtvrté odpoledne už se pomalu vracíme směr Makedonie. 


Krátkou zastávku ale děláme ve vesničce nad jezerem - Agios Germanos, Řecko

Ve vesničce je kostelíček z 10 . století a je tu krásný výhled na jezero a okolní hory. Pro mě největším zážitkem bylo focení vlaštovek skalních, které krásně posedávali na drátech přímo nad cestou. 


Rákosník velký přímo přede mnou ulovil a spořádal vážku (ostrov Agios Achillios) 

Naše první zastávka - hory nad jezerem Malá Prespa

Jezero Malá Prespa

Prespanské jezero - foceno z autobusu

Vesnička Psarades u jezera Velká Prespa

Pelikáni tamtéž

Jiřičky sbírají materiál na stavbu hnízd

Letící pelikán kadeřavýPotápka roháč na jezeru Malá Prespa

Rákosník velký

Přeletující volavka vlasatá

Kroužící hejno pelikánů

Rákosník velký s ulovenou vážkou

Co to tam pozorují? Myslím, že hnízdní kolonii pelikánů a husy velké

Jezero Malá Prespa, po tomto mostě byla jediná cesta na ostrůvek do vesnice Agios Achillios

Kormorán malý byl častěji k vidění než jeho větší kolega kormorán velký

Pózující sameček cettie jižní přímo u autobusu

vesnička Agios Germanos

Agios Germanos - kostel z 10. století

Vlaštovky skalní přímo nad cestou u náměstíčka

Vlaštovka skalní


Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Josef Burián 26.11.2014 v 17:52 Chválím krásné detailní fotografie ptáků. Zvláště rákosníka s vážkou.


 • zaprirodou.infoblog.cz 27.11.2014 v 12:44 Děkuji za pochvalu, jsem ráda, že se někomu fotečky líbí :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.