Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Ptačí ráj souostroví Helgoland

Publikováno 28.09.2015 v 08:00 v kategorii Severní Německo, přečteno: 636x

Helgoland a sousední písečný ostrov Düne jsme navštívili 8.-10. května 2015 s Fototripem, vyráželi jsme z Prahy v pozdních večerních hodinách a přes Německo dorazili do přístavu Cuxhaven, odkud ráno odjíždí loď Atlantis na ostrovy...Vzhledem k přírodní rezervaci na ostrovech nekotví lodě přímo u Helgolandu či Düne, ale nedaleko v moři a návštěvníky rozváží menšími čluny na jednotlivé ostrovy.  O vládcích Helgolandských útesů a roztomilých tuleních z ostrova Düne jsem psala v předchozích článcích: 
http://zaprirodou.infoblog.cz/clanek/terej-bily-kral-rudych-utesu-56505/
http://zaprirodou.infoblog.cz/clanek/tuleni-na-ostrove-dune-55651/

Seznam pozorovaných druhů:

Cuxhaven: kameňáček pestrý, racek stříbřitý, kavka obecná

Helgoland: terej bílý, racek stříbřitý, racek tříprstý, alka malá, ústřičník velký, alkoun úzkozobý, kormorán velký, vrabec domácí, kos černý, konipas bílý,

Düne: kajka mořská, kachna divoká, husa velká, racek žlutonohý, racek stříbřitý, ústřičník velký, kameňáček pestrý, kulík písečný, rybák severní, rybák obecný, linduška luční, bělořit šedý, budníček, lejsek černohlavý, vrána černá, straka obecná, konipas bílý, špaček obecný, racek chechtavý


Helgoland je malé souostroví v Severním moři, které je součástí Německa. Ostrov má asi 1700 obyvatel, z nichž většinu tvoří Frísové. V minulosti byl Helgoland součástí Šlesvicka patřícího Dánsku a od roku 1807 Velké Británii. V roce 1890 přešel Helgoland na Německo výměnou za Zanzibar. Po skončení Druhé světové války byl ostrov cílem cvičných britských náletů, což mimo jiné dokazuje i přítomnost jednoho velkého kráteru na Helgolandu, který měla na svědomí podle informační tabule 5000 kilogramů vážící bomba. V roce 1952 se zde usídlilo civilní obyvatelstvo. 
Helgoland se nachází ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko a sousedí s ostrovem Düne, který je takto označován především proto, že vypadá jako písečná pláž. Oba ostrovy jsou chráněnou přírodní oblastí. Helgoland je velký přibližně 1 km² a Düne asi 0,7 km². Na severozápadě ostrova se nachází symbol celého Helgolandu, je to skalnatý výběžek vysoký 48 metrů a říká se mu „Dlouhá Anna“ - Lange Anna.
Převládá zde typické přímořské podnebí s celoročním výskytem srážek, zimní minima málokdy klesnou pod mínus 5 stupňů Celsia, díky Golfskému proudu zde někdy bývá i o 10 stupňů více než například v Hamburku. Jsou zde časté mlhy. Jaro začíná poměrně pozdě, teploty začínají podstatně růst až v květnu. V létě bývá na Helgolandu asi 20 stupňů, teplota Severního moře, které ostrovy obklopuje dosahuje zejména v srpnu až 17 stupňů. Podzim začíná na ostrovech v září a je to nejvlhčí období roku, kdy až 20 dní v měsíci prší.
Velmi zajímavě je postavena místní vysílací věž, je to příhradová stavba s trojúhelníkovým průřezem, která je ještě navíc jištěná pomocí kotevních lan. Nedaleko retranslační věže se nachází maják. Majákem je však až od roku 1952, v 2. světové válce byla jeho stavba koncipována jako věž pro protiletadlová děla. Tento maják je vybaven jedním z nejsilnějších světel, při dobré viditelnosti ho lze vidět až na Východofríských ostrovech, dosahuje viditelnosti přes 77 km. Na ostrově se nachází asi 400 m podzemních prostor, které měly dříve sloužit jako bunkry. Přesný počet a délka však dosud není znám. V severní části ostrova se nachází kostel Sv. Mikuláše (Kirche St. Nicolai), jehož vnitřní zařízení pochází částečně ještě z původního ostrovního kostela. Kostel je návštěvníkům zpřístupněn. V dolní části ostrova v blízkosti přístavu se nachází vodárna, která z mořské vody vyrábí vodu pitnou. Cena pitné vody je na Helgolandu čtyřikrát vyšší než na pevnině.
(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Helgoland, ale mnohem více informací je na německé mutaci této stránky Wikipedie: https://de.wikipedia.org/wiki/Helgoland)


Ústřičník velký na ostrově Düne

Na ostrově Düne byly kajky mořské všudypřítomné

Pohled na lovící hejno alkounů úzkozobých (Helgoland)

Kameňáček pestrý pobíhající po pláži ostrova Düne

Nádherně vybarvení samci kajky mořské

Ústřičníci velcí nám skoro běhali po hlavách (Düne)

Kajka mořská - samice vodí mláďata

Ústřičník na ostrově Düne

Kulík písečný tamtéž

A znova ústřičník

Rackové žlutonozí

Hnízdní kolonie racků (převážně žlutonohých) na Düne u malého a jediného letiště na ostrovech 

Letící pár kajky mořské a v pozadí obrovská výletní loď

Najdi kameňáčky.......já jich vidím 15

Kajky mořské

Letící ústřičníci

Kupodivu se na Düne dali pozorovat i pěvci, například tato linduška luční

Nebo lejsek černohlavý

A vracíme se k mořským ptákům, na rudých útesech Helgolandu hnízdili alkouni úzkozobí a rackové tříprstí

Alkouni zblízka

Raritka - mezi alkouny je hnízdící pár alky malé

Letící racek tříprstý, na rozdíl od terejů se rackové za letu fotili velmi těžko a to ani nemluvím o alkounech, kteří létali nepředvídatelně jako střely, vyfotit letícího alkouna bylo tedy prakticky nemožné

A zpět na písčitých plážích Düne (za sluníčka to vypadá jako v Karibiku)....hejno rybáků severních

Letící rybáci severní a mezi nimi rybák obecný

Pářící se rybáci severní

nese rybičku.....

....a předání

Kulík písečný

A na závěr zpět na Helgolandu, solo alkoun úzkozobý

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.