Hvízdák euroasijský: malý ale hlasitý sympaťák mezi kachnami
Publikováno 27.02.2013 v 07:45 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 560x
V pátek 22. února 2013 se na Českou republiku i na Prahu valila sněhová bouře od jihovýchodu, aby na celý víkend zemi prakticky paralyzovala přívaly sněhu a následnou oblevou. Ptáci zimující každý rok v Praze musí během dlouhého období, kdy vládne zima, čelit různým rozmarům počasí. Mezi mé nejoblíbenější vodní ptáky, které lze pravidelně zastihnout v zimních měsících v centru Prahy, patří hvízdák euroasijský. Proto bych Vás s ním ráda seznámila.
Hvízdák eurasijský je středně velký druh severské plovavé kachny. Hvízdák eurasijský je tažný, ze zimovišť v Africe a jižní Asii se vrací počátkem dubna a odlétá v září až listopadu. Hnízdí od Islandu přes britké ostrovy a Skandinávii a dále v severní polovině Asie mimo nejsevernějších oblastí. Přes naše území pravidelně protahuje a v malém množství přezimuje, v hnízdním období bývá zaznamenán vzácně. Ve střední Evropě hnízdí jen nepravidelně jednotlivé páry (Biolib.cz).
Hvízdák euroasijský s poetickým latinským jménem Anas penelope

Lidé chodí pravidelně krmit zimující ptáky starým pečivem.


Hvízdák euroasijský (na fotce je samec, samička je barevně mnohem nenápadnější, je celá hnědavě zbarvená s zřetelným vlnkováním)


Samec hvízdáka a poletující sněhové vločky, kdepak zima ještě neřekla poslední slovo.

Tento sameček hvízdáka se zdržuje s malou skupinkou divokých kachen a občas je docela drze popohání pryč pro případ, kdyby mu někdo hodil něco k snědku, aby se nemusel dělit

Hvízdákovi sedlo jeho české pojmenování perfektně, neboť vydává vysoké hvízdavé zvuky.

Panorama centra Prahy s Mosteckou věží a Karlovým mostem.

Zvláštně vybarvený kačer kachny divoké

Racci čelí na zídce přicházející sněhové bouři. V pozadí je vidět probíhající revitalizace Střeleckého ostrova.

Holuby jsou v centru Prahy všudypřítomní

Mánes

Letos zimuje v Praze rekordní množství labutí





Racci chechtaví


Komentáře
Celkem 0 komentářů