Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Ztracený ráj kudlanek a ptáků

Publikováno 03.01.2013 v 06:11 v kategorii Maroko, přečteno: 595x

Vesnička Cala Iris a i stejnojmenný kemp, ve kterém jsme bydleli, leží na březích Alboránského moře, které tvoří nejzápadnější část moře Středozemního. Zároveň leží tato ospalá rybářská vesnička na okraji Národního parku Al-Hoceima (Parc National d´Al-Hoceima). Pro mě bylo toto místo rájem volavek, racků, rybáků a také kudlanek.
Co říká o Alboránském moři Wikipedia: "Povrchové proudy v Alboránském moři tečou východním směrem z Atlantského oceánu do Středozemního moře, zatímco hlubinné proudy tečou v protisměru. Fauna je směsicí středomořských a atlantských druhů. Je zde mnoho delfínů skákavých, žije zde poslední zbytek středomořských sviňuch obecných a také je zde nejvýznamnější evropské středisko karet obecných. Jsou zde také zastoupeny pro rybolov významné sardinky a mečouni."
Hlavním zdrojem živobytí byl zřejmě ve vesničce Cala Iris rybolov, rybářské lodě a čluny vyplouvali několikrát denně na moře, zejména pak pozdě večer a brzy ráno - ještě za tmy, se rybáři vraceli se svými úlovky, potom nastal ve vesničce čilý ruch, který ovšem brzy ustal, a celá vesnička zase žila svým poklidným tempem, kdy jedinou známkou toho, že zde vůbec někdo žije bylo, když si dopoledne rybáři spravovali své sítě. My jsme měli tu čest ochutnat grilované čerstvě ulovené sardinky, byla to lahůdka.
Mladý racek středomořský (Larus michahellis)
Hornaté pobřeží podhůří Ríf
Liduprázdná mořská zátoka, v pozadí je vidět jediné osídlení široko daleko - rybářská vesnička
Mapy (zdroj Google Maps) - vesnička a stejnojmenný kemp Cala Iris leží na okraji Národního parku Al-Hoceima na březích Alboránského moře. Na druhé mapce je vidět názorně, jak Cala Iris leží daleko od nějakého dalšího osídleného místa a je zřejmé, že v této ospalé rybářské vesničce končí i silnice.
Dospělá kudlanka rodu sphodromantis (pravděpodobně kudlanka zelená - Sphodromantis viridis)

 

Pravděpodob​ně kudlanka Blepharops​is mendica - nymfa (nedospělý jedinec měřící sotva 20 mm)
Malá kudlanka na stonku uschlé slunečnice
Dospělý racek středomořský (Larus michahellis)
Ptačí útes
Letící rybák oranžovozobý
Útesy a ostrůvky
Rackové a volavky
Přístav v ospalé rybářské vesničce
Rackové středomořští
Opuncie
Tyto medúzy dělaly okolní vody téměř nekoupatelné
Nekoupatelné moře plné medúz, mořských ježků a hlavně ledové

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Tony 03.01.2013 v 17:39 Ten "zívající" racek se povedl.


 • zaprirodou.infoblog.cz 03.01.2013 v 18:51 Děkuji :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.