Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Zimní ornitologická exkurze - Jižní Morava (den druhý)

Publikováno 18.03.2011 v 11:33 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 398x

Dnešní den se ponese v duchu orlů mořských, budeme mít opravdu hodně příležitostí si tyto majestátní dravce prohlédnout a nafotit.

Den druhý - neděle 6. března:

 

Neděle byla stejně jako sobota slunečná, jen nás občas potrápily nárazy studeného větru. Plán naší dopolední trasy byl následující: dojít z vesnice Drnholec podél Dyje až do Brodu nad Dyjí, kde už začíná Horní nádrž (zdrž) vodního díla Nové Mlýny.  Autobus nás "vyhodil" na okraji vesničky Drnholec u benzinové pumpy a my jsme vyrazili  po náspu podél řeky. Před námi přelétlo hejno čejek chocholatých (cca. 15-20 kusů) a 3 hoholy severní. Najednou jsem zpozorovala, že se všichni před námi otáčejí a hledí vzhůru směrem k nám. Ohlédli jsme se a s úžasem jsme zjistili, že přímo nad námi přeletuje dospělý jedinec orla mořského. Bylo krásně vidět, že má světle žlutý zobák a bílá ocasní pera, než nám zmizel za vysokými topoly oddělujícími řeku od blízkého pole, stihli jsme si jej dobře prohlédnout.

 

Natěšeni tímto zážitkem jsme pokračovali dál, na menší lagunce na Dyji jsme pomocí dalekohledů a taktéž stativáku spatřili na hladině ve skupince kachen divokých několik čírek obecných, jak pospávají na okraji ledu. Daleko na poli se pásli husy velké. Potom kolem nás přeletělo několik morčáků velkých.

 

Jak jsme se blížili k Brodu nad Dyjí, otevírala se před námi široká Dyje, která se pozvolna měnila v Horní nádrž, u jejího ústí do zdrže byl ještě led a na něm jsme z dálky spatřili sedět 2 dospělé orli mořské. Nejprve jsme se na ně dívali jen stativáky, protože pouhým okem to byli opravdu jen blešičky. Orli se několikrát k sobě přiblížili a naletovali na sebe. Rozhodli jsme se k nim přiblížit co to půjde. Jako nejlepší variantu jsme zvolili chůzi pod náspem, který nás úplně zakryl a bylo tak možné se zcela nepozorovaně dostat poměrně blízko orlům. Samozřejmě jsme nemohli vědět, zda tam orli stále budou, až se vynoříme z krytu. Cesta byla pro mě nekonečná, ale nasadila jsem i navzdory silnému větru ostré tempo, a tak jsem se probojovala až na začátek naší velké skupiny. Když už se zdálo, že bychom mohli být docela blízko, po zavelení výstup, jsme se všichni vyškrabali na násep a před námi se vynořila úžasná scéna orlů na ledě, poměrně blízko. Kdo nefotil, tak je pozoroval dalekohledem, zkrátka nikdo nezahálel, protože jsme tušili plachost orlů. Ta se potvrdila a orli se vznesli a zamávali nám křídli a zmizeli kdesi v dáli mezi stromy. Bylo to úžasné, všichni jsem si je krásně prohlédli. Aby toho nebylo málo, nedaleko na vodní hladině se kolébali dvě husice lišcí.

 

V Brodě nad Dyjí nás potom nabral autobus a odvezl do Mikulova zpět na ubytování, kde jsme se rozloučili a každý pokračoval svou cestou nebo na další - individuální program. Byly to úžasné dva dny a sešla se skupina fajn lidí. Tak zase někdy nashledanou!!!

 

Pozorované druhy za oba dny:

berneška bělolící, berneška rudokrká, čejka chocholatá, čírka obecná, hohol severní, husa běločelá, husa polní, husa velká, husice liščí, hvízdák euroasijský, kachna divoká, kormorán velký, koroptev polní, labuť velká, labuť zpěvná, mlynařík dlouhoocasý, morčák bílý, morčák velký, moták pilich, orel mořský, polák chocholačka, polák velký, racek bělohlavý, racek chechtavý, strakapoud malý, strnad obecný (pták roku 2011), volavka bílá, volavka popelavá.

 

Drnholec

Vyrážíme!

Vodní ptactvo na částečně zaledněné hladině Dyje.

Fouká silný vítr, ale nám to zas tolik nevadí, protože nás hřeje ornitologická vášeň:-)

Labutě.

Dva dospělý orli mořští.

Různé druhy kachen (hvízdák euroasijský, kachna divoká, polák chocholačka...)

Dva mořští orli v dálce na ledu.

Dokázali jsme se k orlům přiblížit.

Konec exkurze, návrat k autobusu.

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • envis 25.03.2011 v 16:03 Milá Jano,
  mj. se mi líbí tvůj blog. Kontaktuj mě, prosím, na mail, ještě bych ti rád soukromě něco napsal.
  envision@centrum.cz
  Dík :)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.