Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Zimní birdwatching v Praze Tróji - morčáci, hoholi i kaholky

Publikováno 17.02.2012 v 12:15 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 374x

/neděle 12. února 2012/ Slunečné, leč stále ještě mrazivé počasí vybízelo k delší procházce. Tak jsme zbalili stativák, foťák, čivavákovi navlékli svetr a hurá směr pražská Trója. Nejhezčí na zimním pozorování ptáků (birdwatchingu) je to, že nikdy nevíte, jaké překvapení Vás čeká. Mezi běžné druhy ptáků, které jsou v zimním období často na řekách/rybnících/přehradách vidět jsou: ve velkých počtech kachna divoká a lyska černá, poláci chocholačka a velký, potápka malá, kormorán velký, racek chechtavý. Často se také vyskytuje morčák velký, hohol severní či racek bělohlavý. Mezi ty vzácnější "zimní hosty" patří morčák bílý a prostřední, polák kaholka, hoholka lední či turpani.
Morčák velký patří mezi typické ptáky, které lze v Praze na Vltavě v zimě spatřit. Platí to i obecně o všech otevřených vodních plochách kdekoliv v republice.
Samec morčáka velkého a v pozadí skupinka poláků chocholaček. Mile mě překvapili větší počty hoholů severních a morčáků velkých.
Dva páry morčáků velkých.
Max čivaví v modrém svetříku - náš věrný společník na birdwatcherských toulkách. Důrazně odháněl všechny lidi od našeho stativového dalekohledu, lepšího hlídače pohledáš.
Pár hohola severního.
Vltava v Tróji - Podhoří byla částečně pokryta ledovými krami.
Kačer.
Kachny divoké se perou o nabízené pečivo.
 
Lysky, racci a kachny svedli boj o každý kousek pečiva.
Zajímavé bylo pozorovat tohoto kormorána. Na obrázku je u betonové zdi vidět hlava a krk kormorána, který má v hrdle poměrně velkého candáta (cca. 40 cm) - je patrné, že krk je neobyčejně široký. Kormorán nejdříve candáta ulovil a pak s ním dlouho na hladině bojoval, candát kormorána několikrát stáhnul pod hladinu a potom se o rybu začal prát ještě další kormorán. Ten to ale po chvíli vzdal. Náš kormorán byl tedy znovu nucen rybu udolat a proud ho přitom začal unášet dál. Nakonec candáta nasoukal do krku a dál nevím, jak to dopadlo. Těžko říct, jestli pták rybu nakonec vyvrhl nebo strávil, možné je taky, že se rybou udusil nebo udávil. 
Boj o staré rohlíky probíhal z vody i ze vzduchu.
Vltava v Tróji byla částečně pokryta ledovým "škraloupem"
Kachny.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.