Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Výlet s čivavou na pískovny Oplatil v Pardubickém kraji

Publikováno 10.02.2012 v 15:05 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 384x

/08.01.2012/ Pískovny Oplatil se nacházejí u obce Nové Ždánice na Pardubicku, jedná se o komplex několika pískovnen oddělených hrázemi. My jsme v důsledku zhoršujícího počasí stihli prozkoumat jen malou část. Doufám, že se tu ještě v zimě zastavíme. Vyskytují se tu často tzv. ornitologické špeky - vzácní ptáci. My jsme tu měli štěstí na HOHOLKU LEDNÍ, ta patří mezi severské kachny a u nás se vyskytuje vzácně. Dále se tu dá v zimě zahlédnout turpan hnědý a další zajímavé druhy vodního ptactva. Začátkem ledna, se ještě teploty pohybovaly nad nulou a hladina nebyla zamrzlá.
Pozorované druhy ptáků: potápky roháč (p.š. = v prostém šatě), racek bělohlavý (min. 16 ex.), husa běločelá (cca. 5 ex.), husa velká (cca. 20 ex.), desítky kormoránů velkých, volavka bílá (8 ex.), kachna divoká (min. 300 ex.), kopřivka obecná, lyska černá (min. 300 ex.), polák velký, polák chocholačka, a špek na konec - hoholka lední.
Hladina plná ptáků, bez stativového dalekohledu bychom byli straceni.
Potápky roháč, racci bělohlaví, lysky, kachny, poláci
Na holých stromech (povětšinou břízy) bylo desítky kormoránů velkých. Na ostrůvku se začali v podvečer zhromažďovat husy velké a běločelé. Husy jsou vidět na břehu ostrůvku.
Desítky kormoránů velkých doslova obsypali koruny stromů.
U tohoto ostrůvku se také zdržovala hoholka lední, držela se z kachnami a neustále se potápěla. Bohužel byla tak daleko, že jsem ji mohla pořád pozorovat pouze stativovým dalekohledem. Nemohla jsem tedy udělat ani dokumentační foto. Hoholka je každopádně velmi vzácným zimním hostem v České republice, jedná se o potápivou mořskou kachnu. Pro info: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hoholka_ledn%C3%AD
Náš statečný Maxík.
Stovky kachen, lysek a poláků.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.