Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Vrbenské rybníky u Č. Budějovic - ptačí ráj

Publikováno 14.05.2013 v 22:02 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 824x

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky je bohatá nejen na ptactvo, ale i na vzácné druhy rostlin a hmyzu. Paradoxní je, že dosud nebyli Vrbenské rybníky zařazeny do Významých ptačích oblastí Natura 2000. A to i přesto, že bylo v rezervaci pozorováno na 190 druhů ptáků, z toho 80 zde také hnízdí. K zajímavým druhům patří kolpík bílý (Platalea leucorodia), zrzohlávka rudozobá (Netta rufina), husa velká (Anser anser), kopřivka obecná (Anas strepera), potápka černokrká (Podiceps nigricollis), volavka bílá (Ardea alba). V roce 2012 se v rezervaci objevilo několik ornitologických rarit. Zahnízdily zde tři páry pisil čáponohých (Himantopus himantopus), které na území České republiky létají velmi nepravidelně a hnízdí zde zcela ojediněle. Další vzácností byl výskyt dvou ibisů hnědých (Plegadis falcinellus). Přírodní rezervace Vrbenské rybníky se skládá z těchto rybníků: Černiš, Domin, Nový a Starý Vrbenský a nachází se v Českých Budějovicích mezi sídlišti Vltava a České Vrbné.

 

Českobudějovické rybníky - významné ptačí území:

http://www.birdlife.cz/wpimages/video/IBA_roku_2009.pdf

 

Kolpík bílý je pták menší než čáp bílý s dlouhým zobákem ve tvaru lžíce. Ve svatebním šatě má na hlavě chocholku s prodlouženými pery. V letu má natažený krk i nohy. Kolpíci hnízdí vzácně v koloniích v zarostlých bažinách s křovinami a rákosem a v ústí řek na několika místech ve střední a jižní Evropě. Hnízdí v dubnu až červenci jednou ročně. Hnízdo staví z rákosových stonků, někdy využívá i stará hnízda volavek. Mláďata krmí oba rodiče asi dva měsíce. Živí se vodním hmyzem, červi, korýši, měkkýši a rybami. Kolpík bílý je tažný pták, někteří ptáci vzácně přezimují ve Středozemí, většinou zimují v tropické Africe. Ze zimovišť v Africe přilétá počátkem května a odlétá v srpnu až září. V Červeném seznamu ČR je zařazen jako druh kriticky ohrožený. Až do roku 1945 byl na našem území velmi vzácně zaletujícím druhem. Od tohoto roku se začal objevovat pravidelně a stále početněji, tento trend přetrvává do současnosti. (Zdroje: Wikipedie.cz, Biolib.cz)

 

Husy velké

Kolpík bílý (Platalea leucorodia) na Vrbenských rybnících

Ostrůvek kolpíků na Novém Vrbenském rybníce
Naučná stezka po hrázích VRBENSKÝCH rybníků
Husy velké a racek chechtavý
Vrbenské rybníky
Zrzohlávky rudozobé - samci
Zrzohlávky rudozobé - jedna samice a tři samci
Na levo je lyska černá
Letící kolpík bílý - jeden z pěti mnou pozorovaných kolpíků
Kolpíci bílí na ostrůvku společně s kvakoši nočními
Na Vrbenských rybnících je hnízdní kolonie racků chechtavých čítající stovky kusů
Husy velké
Vrbenské rybníky jsou přímo u sídliště v Českých Budějovicích
Zajíc, který vyrazil přímo mě naproti byl překvapený stejně jako já
Vrbenské rybníky
Husa velká, poláci velcí a kachny divoké
Panorama Vrbenských rybníků

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.