Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Vítání ptačího zpěvu 2013 - Dívčice

Publikováno 05.05.2013 v 09:30 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 354x

Sraz byl v sobotu 27. dubna 2013 v 6:40 ráno na vlakovém nádraží v Dívčicích, dorazilo 8 účastníků, včetně dvou dětí a také jeden pes. Jihočeské Dívčice, nacházející se nedaleko Českých Budějovic, nás přivítaly svěžím jarním ránem. Ptáky jsme dychtivě poslouchali a pozorovali na vlakovém nádraží, na rybnících Nová, Černá, Blatec, Březovec a Velké Nákří, také v jejich okolí (rákosiny, louky, polní cesty, pole). Naším velice všímavým a pohotovým vedoucím byl Vojta Kubelka. Jemu i ptákům dík za skvělé zážitky! Nejkrásnější pro mě asi bylo poslouchání zpěvu slavíků obecných, kteří se skutečně činili a následně i jejich pozorování, kdy samička pilně nosila materiál na stavbu hnízda.
V rámci vycházky po okolní Dívčic jsme pozorovali těchto 51 druhů opeřenců:

bažant obecný, bramborníček hnědý, brhlík lesní, budníček menší, cvrčilka zelená, čejka chocholatá, hohol severní, hrdlička zahradní, husa velká, husice liščí, husice rezavá, hvízdák euroasijský, jespák bojovný, kachna divoká, káně lesní, konipas bílý, kopřivka obecná, kos černý, kukačka obecná, kulík říční, lejsek bělokrký, luňák hnědý, lyska černá, mlynařík dlouhoocasý, moták pochop, orel mořský, pěnice černohlavá, pěnice hnědokřídlá, pěnice pokřovní, polák velký, polák chocholačka, potápka roháč, racek chechtavý, rákosník proužkovaný, rehek domácí, rybák obecný, skřivan polní, slavík obecný, stehlík obecný, strnad rákosní, sýkora koňadra, sýkorka modřinka, špaček obecný, vlaštovka obecná, vodouš bahenní, vodouš tmavý, volavka popelavá, vrabec domácí, vrabec polní, zrzohlávka rudozobá, zvonek zelený

 

Právě pozorujeme mladého orla mořského.

Vypuštěný rybník Nová u Dívčic byl rájem bahňáků

Z bahňáků byli na rybníku Nová nejpočetnější vodouši bahenní, byli tu ale i kulíci říční, jespák bojovný a vodouš tmavý, celkem šlo o desítky bahňáků.

Byl tu i jeden vodouš tmavý (na fotce velký tmavý bahňák úplně vlevo)

Husice liščí

Lysky černé

Jdeme

Hnízdní kolonie volavek popelavých

Rákosník proužkovaný

Párek bramborníčka hnědého

Krajina kolem Dívčic

 

Minisoutěž pro děti: hledání čejčích vajíček (samozřejmě předem nastražených dřevěných vajíček, šlo o to ukázat, jak vypadá hnízdo z vajíčky čejky chocholaté), dospělí si mezitím dali svačinku...

Pořád ve střehu

 

Jaro v plném proudu

V akci!

Blatouch bahenní

 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.