Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Vítání ptačího zpěvu 2011 - Praha, Dubeč

Publikováno 13.05.2011 v 11:01 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 475x

Akce České společnosti ornitologické, která je určena nejen jejím členům, ale všem milovníkům přírody a ptactva. Tato akce probíhá každý rok (v ČR od r. 1992) na jaře po celé republice. Lidé se tak mohou pod vedením zkušených ornitologů dozvědět mnoho zajímavého z ptačí říše. Bedlivě se poslouchají každé ptačí popěvky. Často je také připravena v rámci vycházky ukázka odchytu a kroužkování ptáků, což je zajímavé hlavně pro děti, které si tak mohou zblízka prohlédnout ptáčka, který tak krásně zpíval ze křoví.
Vítání ptačího zpěvu Praha - Dubeč (sobota 7. května 2011, sraz 8:00)
Sraz byl v sobotu 7.5. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dubeč, nebo se mohli zájemci připojit cca v 9:00 přímo u rybníka (já se připojila cestou). Na programu byla vycházka okolo rybníka Slatina, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování. Děkuji tímto za výbornou organizaci Štěpánce Kosové  a Vítu Štanclovi!
Nadšenců se sešlo opravdu hodně. Nemálo bylo i dětských účastníků. Všichni jsme si odnesli fajn zážitky a dobrou náladu z příjemně i naučně stráveného sobotního dopoledne.
Naše pozorování (včetně zpěvu): rákosník velký, rákosník proužkovaný, cvrčilka zelená, čejka chocholatá, kukačka obecná, poštolka obecná, pěnice hnědokřídlá, pěnice slavíková, žluva hajní, moták pochop (pár u hnízda), chřástal vodní, slavík obecný.
Sešlo se nás opravdu hodně. Určitě to bylo také tím, že už od rána svítilo slunce a bylo teplo, skoro až horko.
Ukázka vábicí techniky, dnes už máme docela moderní přístroje.
Odchytová síť.
Největší kroužky, které se vyrábějí jsou pro labutě.
Ukázka kroužkovacích pomůcek.
Rákosník velký trpělivě pózujě všem nadšeným fotografům.
Rákosník byl okroužkován a vypuštěn na svobodu.
Chřástal vodní - skrytý obyvatel rákosin.
Všichni jsme si chřástala mohli pohladit, měl opravdu jemné "nožičky", příjemné na dotek. Potřebuje mít takové pařátky, protože se bohybuje nízko v rákosinách a rákosí se nohama přidržuje.
Chřástal byl také okroužkován a vypuštěň zpět do rákosí. Děkujeme, chřástale za trpělivost!

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.