Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Vítání ptačího zpěvu 2011 - Plzeň

Publikováno 30.05.2011 v 17:32 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 581x

Exkurze za ptačími hlasy se konala v Plzni v sobotu 14. května 2011. Sraz byl v 6:00 ráno na konečné tramvaje číslo 4 - Košutka. Účast byla hojná - něco přes 20 nadšenců. Počasí nám přálo a tak jsme mohli směle vyrazit směrem k Boleveckým rybníkům a řece Berounce, kde bylo připraveno kroužkovací stanoviště. Zakončení exkurze proběhlo v záchranné stanici živočichů.

A jaké ptačí druhy jsme slyšeli nebo viděli (někdy obojí)?

budníček menší, budníček větší, budníček lesní, cvrčilka zelená, drozd zpěvný, holub skalní, kachna divoká, konipas bílý, kos černý, labuť velká, lyska černá, pěnice slavíková, pěnice černohlavá, pěnkava obecná, potápka roháč, rákosník obecný, rehek zahradní, skřivan polní, sýkora koňadra, sýkora uhelníček, sýkora modřinka, strnad obecný, straka obecná, strakapoud velký, špaček obecný, vlaštovka obecná, volavka popelavá, žluva hajní (celkem 28 druhů).

 

Názorná ukázka v atlasu ptáků 

Tokající potápky roháč
Lyska černá
Kachní rodinka
Odchycená a následně kroužkovaná pěnice slavíková
Kroužkovací stanoviště
Záchranná stanice živočichů
Ukázka výra velkého - Kubík slouží jako "osvěta" a jezdí po školách aj. (výr Jakub tedy není zraněný či hendikepovaný)
Největší radost z výra měly samozřejmě děti, mohli si jej pohladit a ty odvážnější i podržet na ruce
Zraněná káně lesní, byla postřelena myslivcem a už se nikdy nevrátí do volné přírody
Zasloužená odměna pro účastníky exkurze: opékání špekáčku, jako příloha byl výborný chléb a kečup či hořčice nesměly chybět.

Komentáře

Celkem 4 komentáře

 • Tony 31.12.2012 v 19:34 Vždycky mě zajímalo, jak ptáci reagují na kroužkování. Jsou neklidní, nebo se nechají bez problémů kroužkovat?


 • zaprirodou.infoblog.cz 02.01.2013 v 15:15 Já bohužel nejsem kroužkovatel a nemám žádné zkušenosti, ale co jsem viděla, připadali mi ptáci při kroužkování docela klidní. Ale viděla jsem jen kroužkování menších ptáků, tzn. hlavně pěvců. Nevím jak se chová při kroužkování např. labuť, dravčí mládě na hnízdě či odchycená sova...


 • Tony 03.05.2013 v 16:16 Tak už si mohu odpovědět sám. Při letošním kroužkování v Satalicích jsem se na toto vyptával, větší ptáci (strakapoudi apod.) si kroužkování zpravidla jen tak líbit nenechají a za své nedobrovolné zadržení se "odměňují" klováním. Menším ptákům se to také moc nelíbí, ale ty zobáky mají menší. :)


 • zaprirodou.infoblog.cz 04.05.2013 v 14:38 Díky za zajímavé info :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.