Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Valentýnské ptáčkobraní

Publikováno 06.03.2015 v 06:58 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 348x

Valentýnská sobota sice neslibovala nijak zvlášť hezké počasí, ale já jsem letos ještě nebyla na pořádném výletu za ptáky, tak jsem se rozhodla vyrazit směrem k Lázním Bohdaneč a sice na moje oblíbené místo, kde jsem již pozorovala zajímavé druhy ptáků - pískovnu Oplatil a také nedaleký Bohdanečský rybník. Dopadlo to myslím moc dobře, zastihli jsme ještě severské husy a to v počtu několik set kusů. Za nějakou dobu budou již na cestě na svá severská hnízdiště. Pozorovali jsme také na Bohdanči jeřáby popelavé a jejich pokusy o tok. Jaro se blíží!

Pozorované druhy:
Pískovny Oplatil, Staré Ždánice, Pardubický kraj (cca. 12:00 -13:00)
husa běločelá min. 900 ex.,husa polní min. 500 ex., husa velká min. 20 ex., hohol severní 12 ex., kormorán velký min. 100 ex., kachna divoká cca. 40 ex.
Bohdanečský rybník (Národní přírodní rezervace - NPR), Lázně Bohdaneč, Pardubický kraj (cca. 15:00-16:00)
jeřáb popelavý 4 dospělí jedinci předvádějící prvky toku s typickým troubením, husa velká 4 ex.., konipas bílý 20 ex., mlynařík dlouhoocasý 10 ex., hýl obecný 4 ex., volavka popelavá 1 ex., volavka bílá 1 ex., sýkora modřinka 4 ex.
  
Letící hejno severských hus
Letící husy polní
Pískovna Oplatil
Kormoráni velcí
Husy na ledu

Husy na ledu pochodovaly a vyhledávali místa, kde led již povolil a ony se tak mohly napít. Někde byla úplně rozmrzlá oka, tam se zdržovaly hlavně kachny divoké a také skupinka hoholů severních.
Husy náhle něco poplašilo, možná nedaleko letící helikoptéra

Po chvíli se husy zase uklidnily a pomalu přistávaly na led.
Tady už jsme na NPR Bohdanečský rybník nedaleko Lázní Bohdaneč
Jaro přichází, sněženky
Ptačí pozorovatelna na Bohdanči, zde jsme tiše čekali na přílet jeřábů popelavých, a skutečně, krátce před čtvrtou hodinou odpolední jsme se dočkali. Nejdříve přiletěl jeden pár a potom i druhý. Začali krásně troubit a předvádět tok.
Husy velké na vypuštěném bahnitém dně Bohdanečského rybníka.
Ty malé tečky na bahně jsou konipasové bílí, byla jich asi dvacítka
Volavka bílá přistává
Krátce před čtvrtou hodinou odpolední jsme se dočkali jeřábů popelavích. Nejdříve přiletěl jeden pár a potom i druhý. Začali krásně troubit a předvádět tok.


Komentáře

Celkem 3 komentáře

 • Crepra Bundool 06.03.2015 v 19:16 Krása


 • zaprirodou.infoblog.cz 07.03.2015 v 11:27 opět děkuji, ale fotky jeřábů jsou trošku rozmazané, protože světelné podmínky nebyly úplně ideální, byl pozdní večer a ještě bylo zataženo...


 • Crepra Bundool 07.03.2015 v 11:33 To nevadí pro orientaci stačí.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.