Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Tropičtí ptáčci kruhoočky likvidují ve skleníku škůdce

Publikováno 05.09.2012 v 07:10 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 614x

24. srpna 2012 byla u příležitosti 73. výstavy exotického ptactva v botanické zahradě Na Slupi otevřena nová stálá expozice kruhooček východoafrických. Tito sympatičtí drobní ptáčci se volně pohybují v tropickém skleníku a pomáhají botanické zahradě přirozeně ničit škůdce na rostlinách.
Kruhoočko východoafrické (Zosterops poliogaster) je drobný pěvec z čeledi kruhoočkovitých (Zosteropidae). Tento 10-12 cm velký pták je podobně jako většina ostatních kruhooček převážně olivově zelený s výrazným bílým kroužkem kolem očí. Je všežravý, požírá převážně hmyz, jiné bezobratlé a bobule. Jeho přírodní prostředí tvoří subtropické nebo tropické vlhké horské lesy v Africe, konkrétně žijí v Eritreji, Etiopii, Keni, Súdánu a Tanzanii . (Zdroj: Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy,  www.bz-uk.cz).

Již čtrnáct dní před oficiálním zahájením expozice kruhooček si tito ptáčci již volně poletovali skleníkem, aby měli dost času na to si  zvyknout na nové prostředí. Padesátka kruhooček v botanické zahradě pochází z umělých evropských odchovů a pracovníci zahrady doufají i v rozmnožení těchto milých ptáčků. Tím, že budou kruhoočky ekologicky likvidovat škůdce jako jsou mšice, roztoči či červci, botanická zahrada ročně ušetří několik desítek tisíc korun, které by jinak musela použít na nákup chemických prostředků.

 

Tak až budete procházet tropickým skleníkem na Slupi, nezapomeňte se tedy rozhlížet kolem sebe (resp. nad sebe) a hledejte malé neposedné ptáčky kruhoočky.

Kruhoočko východoafrické (Zosterops poliogaster)
Tlustoklasec žlutý (pachystachys lutea)
Focení kruhooček bylo pro mě poměrně náročné, když pominu vlhkost a vedro ve skleníku, dalším úskalím byla čilost těchto malých olivově zbarvených ptáčků, neustále poskakovali a přeletovali v hejnkách sem a tam, zkrátka chvíli nezůstali v klidu. Ale musím říci, že tito neposedové hezky pilně lovili hmyz, který parazituje na krásných skleníkových rostlinách.
Pavonie Gledhillova (pavonia gledhillii)
Kruhoočko východoafrické (Zosterops poliogaster)
Kruhoočko východoafrické (Zosterops poliogaster)
Orchidee.
Listy majestátní amazonské viktorie Cruzovy (victoria cruziana), která patří do čeledi leknínovitých a má velké talířovité listy, které jsou zespoda pokryté ostny. Rozkvétá jediným květem a to jen na jedinou noc.
Tropické jezírko ve střední části skleníku - uvídíme tam  ryby, lekníny a obrovské listy viktorie.
Zlaté rybky z jezírka.
Ostnité listy viktorie.

V tropickém jezírku můžete spatřit dva mladé exempláře dravé jihoamerické ryby ostnojazyčnatce dvouvousého (osteoglossum bicirrhosum), které pocházejí z povodí Amazonky a mohou dorůstat až 120 cm.

 

Kakadu bílý Ferda
Papoušci na 73. výstavě exotického ptactva.
Dozrávající plody banánovníku.
Tropický skleník ve kterém se volně prohánějí ptáčci kruhoočky.
List palmy.
Leknín.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.