Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Třeboňské ohlédnutí

Publikováno 06.05.2011 v 17:07 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 359x

Milovníci přírody i výletů, ornitologové i birdwatcherové si na Třeboňsku dle mého názoru určitě přijdou na své. Nejen, že pokud budou mít štěstí, spatří některého z ohrožených či vzácných druhů ptactva, budou mít v dubnu a květnu šanci vidět ptáky při toku. Prosím ale, abyste je v žádném případě nerušili, mohlo by to mít negativní dopad na jejich zahnízdění. Pohybujte se jen pro veřejných cestách, tak jako já. I tak jsem si odnesla nespočet krásných zážitků, napočítala jsem něco kolem 30 ptačích druhů!
Celý víkend (29. 4. - 1.5. 2011) neustále kukaly kukačky, jejich typické ku ku, ku ku, bylo slyšet ze všech možných stran, ale nejen to, konečně si mi kukačku podařilo spatřit, proletěla klidným letem okolo mě. Dalším zajímavým postřehem bylo poslouchání rákosníků, každý vydává jiné jednoduché trylky a dají se od sebe po několika posleších snadno rozlišit. Takto jsem se spolehlivě v terénu naučila rozlišit rákosníka obecného, proužkovaného a velkého. Z trochou trpělivosti jsem první dva jmenované i spatřila a pozorovala.
Nejpůsobivější bylo ale zastavení u jednoho rybníka těsně před bouřkou. Už pršelo a ve vzduchu bylo všechno co má peří, desítky racků chechtavých a malých i několik racků bouřních a bělohlavých, potom velké množství rybáků obecných a několik velkozobých, bahenních a černých. Představte si ten ryk a povyk. Všechno to křičelo a zběsile lítalo, ani kormoráni nezůstali na zemi. V tom jsem spatřila vzadu na ostrůvku mořské orli! Na to jednou ostrůvku se jich seskupilo osm! Všechno to byli sice mladí ptáci (někteří se narodili teprve v roce 2010), ale neubíralo to ani trochu na majestátním zážitku. Potom jsem se rozhlédla dalekohledem a napočítala jsem další 4 orli mořské. Také na tomto rybníku jich bylo 12! Nádhera. Z pochopitelných důvodů nebudu uvádět přesnou lokalitu, bohužel jsou stále mezi námi lidi, kteří těmto impozantním dravcům úmyslně škodí či je dokonce likvidují.
Co všechno jsem z ptačí říše viděla či slyšela:
čáp černý, hohol severní, husa velká, husice liščí, kachna divoká, kachnička mandarínská, konipas luční, kopřivka obecná, kormorán velký, kukačka obecná, kulík říční, lyska černá, orel mořský, pisík obecný, polák chocholačka, polák velký, potápka roháč, racek chechtavý, racek malý, racek bouřní, racek bělohlavý, rákosník obecný, rákosník proužkovaný, rákosník velký, rybák obecný, rybák velkozobý, rybák bahenní, rybák černý, volavka popelavá, volavka bílá, vodouš šedý, strnad rákosní, zrzohlávka rudozobá.
Volavky popelavé a volavka bílá
Immaturní orli mořští hodují na kořisti, kterou ukradli vráně.
Orel mořský - nedospělí jedinci
Pisík obecný a kulík říční
Vodouš šedý
 
Pisík obecný
 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.