Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Sytenský rybník - souhrn pozorování

Publikováno 11.04.2011 v 11:57 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 514x

Tachovsko je dle mého názoru často opomíjeno jako ornitologická oblast. Na zahrádkách, loukách, lesích, polích a vodních plochách je možno pozorovat množství ptačích druhů. Tímto článkem doufám poukážu na několik zajímavých lokalit a výskyt neméně zajímavých ptáků.

Pozorování o víkendu 9.-10. dubna:

Náhodně zastavili u Sytenského rybníka v sobotu 9. dubna, protože jsem viděla jeho obnažené písčito-bahnité břehy a napadlo mě, že by to mohlo být ideální místo pro pozorování nějakých bahňáků. Vzhlédla jsem k obloze a vidím dospělého orlovce říčního s menším kaprem  v pařátech, jak je urputně pronásledován krkavcem velkým. Orlovec se snažil krkavce setřást a často a prudce měnil směr a výšku letu, přitom stále držel kořist ve svých drápech. V jednu chvíli kroužili přímo nade mnou, mohla jsem si souboj tedy vychutnat "z první řady". Bohužel se mi zrovna vybila baterie u foťáku, takže z toho představení mám jen dvě fotky a ještě rozmazané. Nekvalita snímků byla zapříčiněna silným rozrušením fotografa (tedy mě) a také studeným větrem, který ještě podpořil klepající se ruce. Nevím, jak souboj nakonec dopadl, protože asi po pěti minutách se mi orlovec i krkavec ztratili z dohledu. Když jsem nad tím přemýšlela, muselo toto urputné odolávání náletům krkavce stát orlovce dosti sil.
Když jsem se oklepala z tohoto úžasného zážitku, rozhlédla jsem se po rybníce, který měl ještě částečně obnažené písčité břehy, a kromě několika tokajících roháčů (potápka roháč, pozn.), jsem spatřila na písku cosi, co mě zaujalo. Byli téměř na druhé straně rybníka, ale dalekohled potvrdil mé podezření, že jde o kulíky říční. Byli tři a rychle kmitali nožkami po břehu rybníka. Skoro to vypadá, jako by ani neměl nohy, jako by se valila jen kulička. Od toho asi název kulík. Jeden náhle vzlétl a typických rychlým pískavých hlasových projevem dával najevo svou přítomnost.
Taková pozorování mne dosti podpořila v nápadu se sem v neděli vrátit a zkusit štěstí! Celý víkend bylo slunečné a teplé počasí, takže nic nebránilo tomu věnovat se ornitologickému pozorování.
Konečně je neděle (10.4.) a já krátce před polednem vybavená dalekohledem, fotoaparátem Pentax x-90 (s nabitou baterií a jednou náhradní), určovací příručkou a občerstvením nastupuji svou pozorovací "směnu" na Sytenském rybníku u obce Sytno. Vybírám si vhodné místo pro pozorování skryté pod stromem. Usazuji se a dalekohledem zjišťuji, že dnes tu kulíci bohužel nejsou. V dálce pluje po hladině jeden kormorán velký a opět tokají roháči. Přímo přede mnou se producíruje konipas bílý. Pomalu nastává čas, kdy jsem včera viděla orlovce zápasit o úlovek s krkavcem. Jen co dokončím tuto myšlenku, spatřím letícího orlovce říčního, jak si to v klidu zamířil do protější zátoky a v průběhu odpoledne pozoruji jeho úspěšné lovecké pokusy. V jednu chvíli nad krybníkem krátce společně zakroužili 2 orlovci najednou - zřejmě jde o pár, který někde v okolí možná hnízdí.
Aby toho nebylo málo, měla jsem toto nedělní odpoledne ještě další dravčí zážitek. Přímo nade mnou poměrně dlouho a také dost nízkou kroužil luňák červený. Byl tak nízko, že jsem pouhým okem rozeznávala jednotlivá pera a jejich barvy. Nádherný zážitek!!!
Způsob lovu orlovce říčního je skutečně pozoruhodný. Orlovci jsou vysoce specializovaní lovci ryb. Dokážou unést kořist, která váží dokonce více než oni sami, třeba i rybu vážící 2 kg, ikdyž dospělý orlovec váží něco pod 2 kg. Orlovec nejdříve dlouze krouží nad vodou a vybírá vhodné místo k lovu, potom se zastaví na místě a třepotá se ve vzduchu podobně jako poštolka. Nakonec se střemhlav vrhá do vody. Může se stát, že mírně změní směr letu a natáhne pařáty před sebe a dopadá do vody. Dopad orlovce do vody se nedá přehlednou ani pouhým okem,  jelikož ho doprovází mohutný výstřik vody vzhůru. Pokud se podaří orlovci rybu uchvátit, chvíli zůstává ve vodě a potom se vznese do vzduchu trochu těžkopádným a usilovným máváním křídel. Předtím než si rybu odnese na místo, kde ji chce sežrat nebo do hnízda mláďatům, krouží orlovec s rybou v pařátech chvíli nad vodou, zřejmě čeká než se ryba přestane zmítat. Orlovci na Sytenském rybníce se lov podařil vždy napoprvé. Ale ještě musím dodat, že orlovec šel v podstatě na jistotu, protože poměrně dlouho jen kroužil a třepotal se, než skutečně zaútočil. Podle mých dalších zkušeností jsou orlovci dosti úspěšní lovci a řídí se pravidlem dvakrát měř, jednou řež. Někdy se stalo, že než našel vhodné místo k lovu, uběhlo několik desítek minut a v podstatě obkroužil celý rybník.
Pozorování 17. dubna:
V neděli 17.4. jsem konečně mohla věnovat celé odpoledne pozorování ptáků. Mým stanovištěm byl opět Sytenský rybník u obce Sytno. Počasí nebylo tak slunečné jako minulý víkend a také bylo o poznání hladněji. Skoro celé odpoledne se slunce schovávalo za šedými mraky a občas zafoukal studený vlezlý vítr, až k večeru se sluníčko  konečně ukázalo.
Schovala jsem se pod starými vrbami, kde jsem nechtěně vyplašila 2 žluny šedé, byl to asi pár. Spočátku to vypadalo, že se nic zajímavého dít nebude, ale když si na mě ptáci po chvíli zvykli, začalo pravé ornitologické blaho! Kromě volavek popelavých, které stojí jako sochy u rákosin a poskakujících konipasů bílých jsem zpozorovala na písčitě 3 kulíky říční. Jeden má světlejší barvu a nevýrazné černé lemování hrudi, z toho usuzuji, že jde o mladého ptáka. Další dva kulíci jsou zřejmě pár, jelikož u nich pozoruji náznat toku.
Na protějším břehu se prochází mezi kachnami krkavec velký a na vodní hladině tokalo několik roháčů. Najednou opět spatřím orlovce říčního a v průběhu dne se neustále vrací a loví. Je to nádherný zážitek pozorovat orlovce při lovu. Několikrát mi dokonce zakroužil přímo nad hlavou.

Pozorování 23. dubna:
V sobotu jsem se na Sytenském rybníku zdržela asi od 4 hodin odpoledne do 8, kdy už pomalu zapadalo sluníčko. Byl krásný slunečný a teplý den. Zahlédla jsem za rybníkem na louce lovit luňáka červeného a také dvakrát zalovil orlovec říční (ovšem ten lovil ve vodě). Dalším dravčím zástupcem byl moták pochop, viděla jsem dokonce dva. Ale nejzajímavější bylo, když jeden pochop najednou přiletěl, se značnou námahou vytáhl mrtvého kapra z vody na břeh a pak ho v klidu asi půl hodiny požíral. Vůbec mu nevadilo, že několik desítek metrů sedím pod vrbou a pozoruji ho. Věděl o mě a patřičně si mě hlídal, to znamená, že než urval další kus ryby, rozhlédl se na silnici, hráz a na mě. Jak se náhle objevil, tak náhle se pochop vypařil. Když jsem se byla na zbytky ryby podívat, zjistila jsem, že to byl kapřík asi 30 cm a zbyla z něj jen hlava, ocas a kosti.
Na protějším břehu opět hledal krkavec velký nějakou potravu, patrně zdechlou rybu. Dalšími stálými zástupci ptačí říše byli žluna šedá, konipasi bílý, kachny divoké a potápky roháč, kteří stále tokali. Potom přiletěl čáp bílý a klidně kráčel po břehu rybníka a hledal potravu. Dalšími stálicemi byli kulíci říční, dnes mi ale připravili zajímavé představení. Páreček kulíků začal tokat a pak se několikrát spářili. Doufám,  že se jim zde podaří zahnízdit. Bojím se, aby jim snůšku nezničila voda či nějaký pes. Lidé sem totiž často chodí venčit psi a moc se nerozhlíží kolem sebe a psi mají na volno.
Ještě zajímavost na závěr. Z protějšího břehu přiletěli dvě volavky popelavé, potom jsem si všimla, že jedna drží v zobáku živého kapra o velikosti asi 35 až 40 cm, bylo to pro ní asi velké sousto, po chvíli boje se sebou sama rybu pustila a obě odletěly.

Pozorování 24. dubna:
V neděli bylo také slunečno a teplo, možná až horko. Toho dne jsem na Sytenském rybníku a v jeho okolí pozorovala tyto ptačí druhy:
šoupálek dlouhoprstý (1 ex, les u rybníka), ledňáček říční (1 ex, potůček vlévající se do rybníka), žluna šedá (1 ex), strnad obecný (1 ex), skřivan polní (min 3 ex), racek chechtavý (2 ex), orlovec říční, moták pochop (2 ex), čáp bílý (2 ex), kulík říční (4 ex), vodouš bahenní (1 ex).
  

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.