Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Supi - létající bombardéry

Publikováno 24.06.2013 v 06:01 v kategorii Španělsko, přečteno: 751x

Když jsem poprvé ve svém životě zahlédla plachtícího supa, myslela jsem si, že letí letadlo. Když jsem se ale podívala lépe, bylo mi rázem jasné, že nejde o žádný bombardér, jak se mi zprvu zdálo, ale že je to sup! Pravděpodobně sup bělohlavý. Bylo to téměř na začátku naší cesty po Španělsku ve městě Albarracin. Je to krásné starobylé městečko s kamennými domy a úzkými středověkými uličkami vynoucími se do kopce, nad městem se tyčí opevnění a hrad. Kousek za městem jsme pozorovali i supa mrchožravého. Skutečným rájem supů bylo ale okolí zříceniny hradu Monfragüe (Castillo de Monfragüe) a supí skála Salto del Gitano v Národní parku Monfragüe. Zde bylo supů skutečně desítky, občas zde zakroužili čápi černí a k vidění bylo také mnoho luňáků hnědých i červených.
Nejpočetnějším supem naší návštěvy byl sup bělohlavý, těch jsem pozorovali desítky, největší ze supů - supy hnědé jsem viděla jen dva, ty jsou ve středním Španělsku vzácní a supa mrchožravého jsem měla štěstí vidět jen jednoho u Albarracinu.
Sup bělohlavý (gyps fulvus) může mít rozpětí křídel  230-280 cm a hmotnost 5 -11 kg. Jedná se tím pádem o jednoho z největších evropských ptáků. Žijí v suchých skalnatých oblastech a hnízdí převážně v koloniích, hnízda staví na skalních útesech, ojediněle i na stromech. V lednu až únoru snášejí většinou jedno vejce, sedí na něm 47-54 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě asi 4 měsíce, ale i po vylétnutí o ně rodiče ještě několik týdnů pečují. Pohlavně dospívají ve 4-5 letech, nejvyšší věk v zajetí je 55 let.
Potrava - výhradně mršiny velkých zvířat, po kterých pátrá až do vzdálenosti 60 km od hnízda. Rozšíření supa bělohlavého - severozápad Afriky, jižní Evropa a areál druhu pokračuje až do Střední Asie, severně od Himaláje. V Evropě hnízdí cca 12000 párů, z toho asi 10500 ve Španělsku. Nejblíže od nás hnízdí asi 10 párů v Bulharsku. (zdroj: Biolib.cz)
Sup bělohlavý
Supí skála Salto del Gitano
Řeka Tietar
Supi bělohlaví na skále

 

A na hnízdě
Už krouží!
Na levo dva letící čápi černí a na pravo na skále sup bělohlavý
Zastávka na supy
Desítky supů ve vzduchu
Dva majestátní supi hnědí - sup hnědý je největším ze tří druhů supů Evropy
Národní park Monfragüe
Sup mrchožravý nedaleko Albarracinu
Městečko Albarracin
 
NP Monfragüe
 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.