Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Srí Lanka: birdwatching v pohybu

Publikováno 18.02.2014 v 18:00 v kategorii Srí Lanka, přečteno: 582x

Vzhledem k tomu, že náš pobyt na Srí Lance byl poznávací (CK Karavela/Carabus), bylo mi už předem jasné, že někdy nebude na pozorování a focení ptáků a divokých zvířat mnoho času. Proto jsem si s sebou ani nebrala stativ na zrcadlovku, jako kdybych se zúčastnila například nějaké foto expedice či výpravy za ptáky. Jsem ale ráda, že jsem mohla poznávat i místní bohatou kulturu, přátelskou povahu srílančanů a v neposlední řadě také výborné jídlo.
Některé zastávky byli opravdu rychlé a byly určené především k vyprázdnění močových měchýřů. Je tedy jasné, že já si v podstatě nikdy neodskočila :-) Obzvláště, když byl pit stop na příhodném birdwatchingovém místě, jako je břeh jezera, rýžové pole či okraj města. Takže ostatní hledali příhodné křovíčko, já jsem běhala s dalekohledem a foťákem za ptáčky. Někdy jsem pro místní musela být skutečně exotický zjev, když jsem s velkým objektivem pronásledovala pro ně zcela běžné ptáky. Na zastávce ve sloním sirotčinci v Pinnewalle jsem byla určitě jediná ze stovek lidí, kterou víc než sloni zajímali ptáci, takže zatímco všichni nadšeně fotili slony, já pozorovala krásné ceylonské vlaštovky, papoušky, timálie, majny či čejky. Plazila jsem se po kolenou mezi sloními lejny a fotila čejky černoprsou jak loví žížaly ve sloním výběhu.

Luňák brahmínský (Haliastur indus, Brahminy Kite) kroužící nad jezerem u chrámu
Volavka rusohlavá (Bubulcus ibis, Cattle Egret) na jedné ze zastávek u rýžových polí
 
Timálie žlutozobá  (Turdoides affinis, Yellow-billed Babbler) na drátu u silnice
Čejka černoprsá (Vanellus indicus, Red-wattled Lapwing) lovila přímo v areálu sloního sirotčince Pinnewalle žížaly, potom jsem ji pozorovala také u řeky, kde se sloni koupou
Čejka černoprsá (Vanellus indicus, Red-wattled Lapwing)
Čejka černoprsá (Vanellus indicus, Red-wattled Lapwing)
Pinnewalle - sloní sirotčinec a útulek
Pinnewalle - sloní sirotčinec a útulek, je zde přes 60 slonů
Pinnewalle - sloní sirotčinec a útulek, mezi slony se pohybovaly desítky drobných volavek rusohlavých, které lovili hmyz a různé parazity
Pinnewalle - sloní sirotčinec a útulek, také tu poletovalo mnoho papoušků Alexandrů, kteří docela nahlas křičeli a vřískali
Pinnewalle - sloní sirotčinec a útulek, hmyz lovili ve vzduchu neposedné Ceylonská vlaštovky (Sri Lanka Swallow, Cecropis hyperythra), škoda, že se mi je nepodařilo vyfotit, měli krásná červené bříška.
Pinnewalle - sloní sirotčinec a útulek
Sloni na procházce
Každý den se valí sloni koupat v řece
Pinnewalle - koupání slonů v řece
Krátká zastávka u chrámu u jezera, pro ornitologický sen, nevěděla jsem, kam se dívat dřív. Kromě nádherného luňáka brahmínského zde bylo velké množství slípek modrých a různých kachniček a husiček. Také nádherní ostnáci mě uchvátili.
Ostnák bažantovitý (Hydrophasianus chirurgus, Pheasant-tailed Jacama)
Roztomilá kachnička obojková (Nettapus coromandelianus, Cotton Pygmy-goose)
Husička malá (Dendrocygna javanica, Lesser Whistling-duck)
Ostnáci bažantovití (Hydrophasianus chirurgus, Pheasant-tailed Jacama) přecházejí ladně po listech leknínů a lotosů středem jezera.
Ostnák bažantovitý (Hydrophasianus chirurgus, Pheasant-tailed Jacama)

Chrám nad jezerem

Husičky malé a kachničky obojkové
Majna obecná_Acridotheres tristis_Common Myna, zatímco ostatní nakupovali v místním alkohol shopu chladné pivo Lion, já jsem využila krátkou zastávku na birdwatching, nedaleko byl železniční přejezd a za ním strom s papoušky Alexandry malými, na drátě seděla vlha modroocasá a po zemi poskakovala tato majna obecná.
Alexander malý ceylonský (Psittacula krameri manillensis, Rose-ringed Parakeet)
Holub kovový_Ducula aenea_Green imperial pigeon, krátce po rozednění bylo u našeho hotýlku v Anuradhapuře možné slyšet a pozorovat velké množství ptáků, včetně těchto nádherných holubů kovových.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.