Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Španělsko 2013: pozorované druhy

Publikováno 31.07.2013 v 07:47 v kategorii Španělsko, přečteno: 662x

Když to vezmu kolem a kolem, v deltě Ebra a ve středním Španělsku se mi velice líbilo, viděla jsem toho skutečně hodně. Né vždy nám přálo počasí, ale mi jsme to nakonec zvládli se ctí a měli jsme radost, že jsme poznali španělskou přírodu se vším, co k tomu patří. Díky Španělsko, snad na brzkou shledanou!
Shrnutí, aneb co jsem všechno viděla za zvěř:
(seznam zahrnuje jen ty druhy, které jsem osobně viděla já, potrženě jsou označeny moje nové druhy)

ptáci:
bramborníček černohlavý, břehule skalní, břehule říční, cistovník rákosníkový, čáp bílý, čáp černý, dudek chocholatý, ibis hnědý, hrdlička divoká, chocholouš obecný, jiřička obecná, kachna divoká, kalandra zpěvná, kavka obecná, kavče červenozobé, konopka obecná, krkavec velký, kulík mořský, kulík písečný, kvakoš noční, lyska černá, luňák hnědý, luňák červený, orebice rudá, orel iberský, orlík krátkoprstý, ouhorlík stepní, pisila čáponohá, pěnice bělohrdlá, pěnice vousatá, pěnice mistrovská, racek Aoudinův (zelenonohý), racek středomořský, rorýs obecný, rybák obecný, rybák bahenní, rybák malý, rybák severní, rybák černozobý, ťuhýk rudohlavý, ústřičník velký, vlha pestrá, vlaštovka skalní, vlaštovka obecná, volavka bílá, volavka červená, volavka popelavá, volavka rusohlavá, volavka stříbřitá, vrabec domácí, výreček malý, skalník modrý, skřivan lesní, slípka zelenonohá, sojka obecná, stehlík obecný, sýkora koňadra, sýkora parukářka, strnad luční, strnad viniční, straka modrá, straka obecná, sup hnědý, sup bělohlavý, sup mrchožravý, špaček černý, zrzohlávka rudozobá, žluva hajní. 

savci:
jelen evropský

plazy a obojživelníci:
užovka podezřelá - maurská, ještěrka perlová, ještěrka španělská (Podarcis hispanica), skokan Perézův (Rana perezi), želva maurská (Mauremys leprosa), paještěrka španělská (Algiroides marchi), ropucha obecná

 

Webová alba:

https://picasaweb.google.com/101471423481370950072/CestaZaPrirodouAHistoriiStrednihoSpanelska?authuser=0&feat=directlinkˇ

https://picasaweb.google.com/101471423481370950072/SpanelskoDeltaEBRA?authuser=0&feat=directlink

 

Moc pěkný a podrobný článek o této cestě napsaný jedním mým spolucestujícím Borisem Demovičem na www.birding.sk:

http://www.birding.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=155%3Astredne-panielsko-maj-2013&catid=23%3Atrip-reports-europe&Itemid=67&lang=sk

 

Mapa našeho putování Španělskem (autor Jan Hromádka)
Mapa - výchozím bodem našich výletů v Národním parku Monfragüe byla vesnice Villarreal de San Carlos
Mapa NP Monfragüe - zelená trasa vedla úpatím kopců podél potoka a řeky a vyústila nejkrásnější vyhlídkou Cerro Gimio. Červená trasa byla nejdelší, vedla mimojiné kolem hradu Monfragüe - Castillo de Monfragüe, dalo se na ní vidět mnoh supů a dravců. Bohužel na všech mapách je vidět, že červená vede přes historický most Puente del Cardenal, který je ale už léta zatopený a zatopená část trasy se musí obejít. Žlutá trasa byla také pěkná, vedla i chladným údolím korkových dubů a jiných stromů, vinula se podél potůčku i přes keřové porosty. Ještě zde byla fialová trasa, která není vyznačená. Nejlepší bylo vždy začít ve vesničce San Carlos.
Volavka rusohlavá na lovu u Toleda
Večerní Toledo
Toledo - volavka popelavá
Toledo - večerní atmosféra volavčí kolonie u Toleda, je zde stovky volavek (volavka bílá, popelavá, rusohlavá, kvakoš noční)
Kvakoš noční
Toledo
Skalní útvary u Albarracínu
Asfodel
Divoké vlčí máky
Užovka podezřelá - maurská chycená na jedné zastávek u proudné říčky, chytil ji Boris Demovič
V pohoří Sierra de Gredos jsme měli přírodovědné vycházky ve dvou průsmycích to v průsmyku Pto. de Tornavacas, na fotce pohled na Údolí třešní (Al Valle del Jerte) a v sedle Villatorro, kde bylo patrné, že jaro sem teprve přichází, protože všechny listnaté stromy (asi buky), byly ještě dočista holé.
Průsmyk Pto. de Tornavacas - na kopcích leží ještě sníh a stromy začínají teprve pučet
Konopka obecná - pohoří Sierra de Gredos, sedlo Villatorro (asi 1400 m.n.v.)
paještěrka španělská u Albarracínu ve skalách

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.