Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Slovensko: kormoráni malí na Vodním díle Gabčíkovo

Publikováno 09.02.2012 v 12:51 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 506x

Exkurze České společnosti ornitologické proběhla ve dnech 28. a 29. ledna 2012 a na Slovensku jsme navštívili tyto lokality: Vodní dílo Gabčíkovo - Hrušovská zdrž, CHKO Záhorie, štěrkovna u obce Kúty. Nejzajímavější bylo asi pozorování kormoránů malých jednak na jejich pravidelném nocovišti a potom také u propustě - přímo z hráze. Jen doplním, že kormoráni malí se například v České republice vyskytují velmi vzácně, jde jen o ojedinělá pozorování podle mých informací spíše ve východní polovině republiky. Kormorán malý (jak napovídá jeho druhové jméno) je mnohem menší než velmi známý kormorán velký, kterého jsme zvyklí běžně vídat zejména u řek či rybníků. V Praze také žije docela velká populace kormoránů velkých např. na Vltavě. Kormorán malý se vyskytuje spíše ve východní/jihovýchodní Evropě. Ve střední Evropě ho můžeme vidět např. na Slovensku nebo v Maďarsku. Já jsem kormorány malé poprvé pozorovala v deltě Dunaje v Rumunsku.
Pozorované druhy: kormorán malý, kormorán velký, labuť velká, lyska černá, kachna divoká, volavka popelavá, volavka bílá, káně lesní, orel mořský, luňák červený, moták pilich, raroh velký, morčák bílý, morčák prostřední, hohol severní, hvízdák euroasijský, ťuhýk šedý, polák chocholačka, polák velký, potápka roháč, potápka malá, bažant obecný, husa velká, husa běločelá, žluna zelená.
Kormoráni malí nedaleko propustě vodního díla.

Mapa

Nocoviště kormoránů malých (cca. 250 jedinců), kromě kormoránů malých tu byly k vidění kormoráni velcí, orel mořský, morčák bílý, hvízdák euroasijský, polák chocholačka, potápka roháč, hohol severní atd.
Počasí bylo spíše zatažené, ale velké mrazy nás naštěstí minuly, bohužel v důsledku nezamrzlé vodní hladiny, byly ptáci poměrně rozptýleni.

Na Dunaji se pohybují tyto obří lodě.

Vodní hladina plná ptáků.

Jdeme se ohřát svařákem a pojíst párky či klobásy. Zde jsme úspěšně pozorovali 3 samice morčáka prostředního - vzácné mořské zimní hosty.
Jednou z lokalit byla i chráněná krajinná oblast Záhorie, kde bylo skutečně na co se koukat, zejména dravci nám dělali radost (orel mořský, moták pilich - samci i samice, luňák červený, káně lesní, raroh velký atd. Na obrázku je káně lesní.
Lysky na zamrzlé hladině štěrkovny u obce Kúty.

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Jonáš Gaigr 11.02.2012 v 18:07 Máte moc pěkný blog, jak dlouho už fotografujete a věnujete se birdwatchingu? Velmi se mi líbil Váš článek o Třeboňsku, ta lokalita je zřejmě výborná, tiše závidím. Jezdím na Třeboňsko každý rok, ale kromě NPR Velký Tisý nic podobného neznám. Podívejte se prosím na moje stránky, doufám, že se budou líbit.
  larus-photo.webnode.cz


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.