Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Sledujte hnízdění orlů u nás i ve Světě

Publikováno 06.05.2011 v 17:37 v kategorii Články a jiné, přečteno: 566x

Webcamera je úžasná věc. Může přiblížit tajemný svět největších evropských dravců - orlů. Držme palce, aby se jim hnízdění vydařilo. V případě španělských orlů je jasné, že už jsou v hnízdě mláďata. Bohužel v případě "naší" orlice Filomény ještě nevíme, jak to dopadne, zda se jí podaří zahnízdit. To ukáže až čas.
 • Hnízdění orlů skalních v ČR:
http://www.orelskalni.cz/aktuality/filomena-na-hnizde.html
Bohužel musím ještě přidat informaci, která se sice netýká orlice Filomény, ale týká se projektu "Návrat orla skalního do ČR"! 28. března 2011 byla nalezena uhynulá samice orla skalního Orava. Státní veterinární ústav v Olomouci po toxikologických rozborech potvrdil otravu karbofuranem! Karbofuran je již několik let zakázaný insekticid, který je vysoce toxický a je často používán k pokládání otrávených návnad. Tímto zbůsoben se traviči "zbavují" lišek, kun či vyder. Bohužel se častými oběťmi stávají dravci a psi. Orlice Orava pravděpodobně sežrala jednu z těchto otrávených návnad. Tato orlice měla satelitní a radiovou vysílačku (což umožnilo její lokaci) a byla ve skvělé zdravotní kondici!
Prosím, nezavírejte před tímto problémem oči. V České republice je již podáno desítky trestních oznámení na neznámého pachatele v případech nelegálních otrav karbofuranem, jehož obětmi se stali orli a jiní dravci a také mnoho psů. Zatím v ČR nebyl dopaden ani jeden travič!!!! Pomozte to změnit a pokud máte podezření na konkrétní osobu, které může skladovat karbofuran či pokládat otrávené návnady, obraťte se na policii!
Zdroj informací: www.karbofuran.cz, www.orelskalni.cz

 •  Hnízdění orlů iberských (Aquila adalberti) ve španělském národním parku " Pargue Nacional de Cabaňeros":

http://82.98.163.12/aguilaimperial/webcamcabaneros.php


 •  Hnízdění orlů bělohlavých (Haliaeetus leucocephalus) v USA:

http://www.ustream.tv/decoraheagles

 

Webkamera je umístěna ve státě Iowa (m. Decorach). Milióny lidí sledují osudy hnízdích bělohlavých orlů. Přičemž první vajíčko se v hnízdě objevilo 23. února 2011. S projektem přišel biolog Bob Anderson, který tak umožnil přiblížení "soukromí" těchto majestátních dravců.

 

 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.