Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Severské husy jsou tady a jako bonus bernešky!

Publikováno 29.11.2012 v 07:26 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 562x

V sobotu 10. listopadu odpoledne jsme si udělali krátký výlet na námi již známé pískovny Oplatil u Starých Ždánic na Pardubicku. Tato lokalita je zvláště v podzimních a zimních měsících rájem všech ornitologů, birdwatcherů a všech milovníků ptáků. Pravidelně se zde vyskytují vzácné druhy ptáků, například loni hoholka lední, potáplice malá a turpan hnědý. Letos zatím bernešky bělolící a potápky žlutorohé.

Severské husy (husy polní a běločelé) k nám přilétají zpravidla v listopadu v počtech několik tisíc až desítek tisíc a to z úplného severu Evropy, kde v tajze a tundře během krátkého tamního léta vyváděly mladé. Arktické husy zimují nejen v České republice, ale v celé střední, jižní i západní Evropě. Husy tvoří společná hejna, občas se mezi nimi vyskytne i velmi vzácná husa malá, berneška bělolící či berneška rudokrká. Pokud jde právě o bernešky rudokrké, loňský rok 2011 byl skutečně vyjímečný, protože jich podle všeho na území České republiky (zejména na jižní Moravě, ale i na Pardubicku) zimovalo 17! Ve srovnání s rokem 2010, kdy jich zde zimovalo jen 5, jde skutečně o raritu. Nejznámější zimovistě severských hus je právě na jižní Moravě u Novomlýnských nádrží, kde jich pravidelně zimuje několik tisíc, loni dokonce 80 tisíc. Nyní koncem listopadu už prý ornitologové napočítali pod Pálavou 10.000 zimujících hus! Koncem března ale budou severské husy již zpátky na svých hnízdištích.

Pískovny Oplatil hostí nemalé množství zimujících severských hus, které zde po pastvě pijí a odpočívají ve společných hejnech, během naší návštěvy pískovny jsme pozorovali asi 400 hus polních, 300 hus běločelých, asi 180 hus velkých, 2 bernešky bělolící, 3 potápky žlutorohé, králíčka obecného a sýkoru parukářku. Množství hus každým dnem narůstá a je možné je zastihnout ráno a dopoledne na pastvě na okolních polích.
Husy byly velmi plaché.
Bernešky bělolící mezi husami velkými a arktickými husami běločelými.
Letící smíšené hejno husí
Bernešky bělolící se držely ve dvojici (na obrázku uprostřed)
Barvy podzimu
Kormorán velký
Na pískovně Oplatil se kormoráni velcí v zimě pravidelně sdružují do kolonie čítající nekolik set kusů
Neposedný králíček obecný
Volavka bílá na Bohdanečském rybníce
Na pískovnách Oplatil jsme pozorovali celkem 3 potápky žlutorohé. Potápka žlutorohá patří mezi vzácnější hosty našich vod, velikostně je asi tak mezi potápkou roháčem a potápkou malou, ale i v zimním (prostém) šatě se dá spolehlivě od těchto dvou příbuzných druhů rozeznat.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.