Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Safari v Národním parku Yala, aneb jak nás prohnal slon

Publikováno 19.05.2014 v 07:42 v kategorii Srí Lanka, přečteno: 713x

Národní park Yala (Yala National Parc) patří mezi nejstarší a zároveň nejnavštěvovanější parky na Srí Lanky. Leží 290 km od hlavního města Colombo, v jihozápadní části Srí Lanky. Návštěvníkům je určena část Yala West nacházející se při pobřeží Indického oceánu. Celková chráněná oblast má rozlohu asi 126 tisíc hektarů. Můžete zde najít jak vlhký monzunový les, křoviny a pastviny, ale také  písečné pláže. Yala West byla původně určena jen pro lovce, až v roce 1938 se stala chráněnou oblastí.

Ze zvířat se zde dají pozorovat sloni indičtí, levhart cejlonský, medvědi pyskatí, šakali, promyky, luskouni, vodní buvoli, jeleni indičtí, krokodýli, divoká prasata a makakové. Mezi hojně zastoupené druhy patří také ptáci (150 druhů), kteří sem často pouze přilétají přezimovat. Pobřeží je hnízdištěm pro mořské želvy. Nejlepší doba na pozorování zvířat je od února do června nebo července, kdy je v parku nízká hladina vody. Navštívíte-li park mezi říjnem a prosincem, bude setkání se zástupci jedinečné fauny spíše dílem náhody, ačkoliv téměř s jistotou zahlédnete jeleny nebo krokodýly. V každé roční době přitom platí, že nejvíc zvířat uvidíte za svítání a za soumraku. Vstup do NP Yala je povolen pouze v džípech a nikdo z něj nesmí vystupovat. Vstupní brána do parku je nedaleko Palatupany. 

Pro mě bylo safari v Národním parku Yala West asi nejzajímavější z hlediska ptáků a potom samozřejmě ten zážitek se vzteklými slonem :-) Jedeme si takhle poklidně jeepem s naším průvodcem, dlouho jsme neviděli nic zajímavého a najednou v takovém zarostlém údolíčku stojí před námi sloní samec s obrovskými kly, tzv. tuskar (angl. tuscar). Řidič zastavil a byl docela vystrašený, asi už věděl, co je to za týpka. Slon nám zablokoval cestu dál. Chvíli jsme jen tak vyčkávali, potom to vypadalo, že si půjde slon svou cestou. Potom ale nastal obrat, slon nastartoval výhružná gesta a najednou se proti nám rozeběhl plnou rychlostí. Řidič na nic nečel a také hodil plnou rychlost, ale zpátečku a vycouval tak rychle, že sice slon za námi chvíli běžel, ale pak jsme mu naštěstí ujeli a on už nás nepronásledoval (viz. obrázky níže). respekt budily i dvě obrovské díry v kapotě našeho jeepu, do kterých by se vešla moje ruka. Způsobil je při nějakém dřívějším incidentu pravděpodobně ten samý slon. Po cestě jsme potkávali jeepy, které měly od sloních klů trochu propíchnutá skla apod. Na safari jsme vstávali velmi brzy, jeep nás naložil u ubytování asi v půl páté ráno (ještě za tmy), pak jsme uháněli po silnici směrem k parku asi přes půl hodiny, do parku jsme dorazili také ještě za tmy, ale brzy začalo svítat. Ten den ale bylo poměrně zataženo, což je vidět i na fotkách.

Abych se vrátila k ptákům, v parku jsem pozorovala hned několik druhů čápu (nesyt, zejozob, čáp), také několik dravců a mnoho drobných ptáků jako například množství vlh. Zajímavé bylo také pozorovat námluvy pávů, samci chodili a natřásali své mohotné barevné ocasy a nenápadné samičky si z nich vybírali ty největší fešáky.Hezkým pozorováním byl také mohutný zoborožec malabarský. Levharta ani medvěda jsme bohužel neviděli.Nebojácný orel proměnlivý
Orel proměnlivý
Orel šedohlavý
NP Yala West
Samotářský samec slona indického, tzv. tuskar, slon s velkými kly. Chystal se zdemolovat náš jeep, ale mi vycouvali tak rychle, že z toho nic nebylo, ale těch pár vteřin hrůzy....
Sloní samec útočí na náš jeep
Vlha proměnlivá (východní)
Hrdlička kropenatá
Yala National parc, Národní park Yala West
Pávík bělobrvý
Pávík bělobrvý
Varan bengálský
Krokodýl bahenní
Zoborožec malabarský
Snovač asijský
Hnízda snovače asijského
Jeleni Axis (Axis axis ceylonensis, Sri Lankan axis deer)
Slon indický
Čáp nesyt indický
Další druh čápa - čáp bělokrký
Nesyt indický
Kormoránovi příbuzná anhinga rezavá
Ibis černohlavý
Další druh čápa - podivně vyhlížející zejozob asijský
Páv korunkatý-právě probíhaly námluvy
Prase indické
Jeleni axisové, buvoli a ptáčci majny
Vlha modroocasá
Páv korunkatý-právě probíhaly námluvy
Šakal obecný indický
NP Yala
A na závěr krokodýl

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.