Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Rybník Nesyt - Mekka milovníků ptáků

Publikováno 15.05.2014 v 07:40 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 739x

Rybník Nesyt, který se nachází v Národní přírodní rezervaci Lednické rybníky na jižní Moravě, má téměř pro každého návštěvníka zajímajícího se o opeřence připravené po každé nějaké překvapení. Zrovna nedávno byl nedaleko rybníka Nesyt pozorován luněc šedý, což je absolutní rarita v ČR! (více na birds.cz).

My jsme rybník Nesyt navštívili 6. dubna 2014, bylo zatažené a chladné počasí a ke všemu foukal studený protivný vítr. Mě se návštěva ale vyplatila. Mimo jiné jsem zde pozorovala tenkozobce opačného, což bylo moje první pozorování tohoto druhu v ČR.

Tenkozobec opačný při hledání potravy.

Téměř všechny fotografie jsem pořídila přímo z nové ptačí pozorovatelny U výtopy, na které foukal ledový vítr, který zalézal až pod nehty. Na pozorovatelně jsem byla celou dobu úplně sama, to asi to počasí. Díky Správě CHKO Pálava byly na Nesytu na podzim roku 2013 postaveny dvě veřejně přístupné ptačí pozorovatelny. Jedna se nachází na severních břehu Nesytu a druhá je umístěna na východním břehu u tzv. Koňského pastviska U Výtopy. Je z ní výhled na celou Valtickou zátoku. Obě pozorovatelny jsou vybaveny informačního panely, které představují několik ptačích druhů, které zde můžete vidět. Na infopanelech jsou také tzv. QR kódy, které umožní návštěvníkům s chytrými telefony, získat přímo na místě informace o rezervaci. Pozorovatelny jsou celodřevěné s betonovými základy, nenarušují tak okolní krajinu. Jsou zde umístěny i lavice, které dovolují pohodlné pozorování ptáků. 

(Zdroj: e-Věstník 01/2014 Správy CHKO Pálava a KS Brno AOPK ČR). 

Námi pozorované druhy 6.4.2014 na Nesytu:
tenkozobec opačný 1ex., kvakoš noční 1ex.,volavka popelavá, vrabec polní, zrzohlávka rudozobá cca. 25 ex., labuť velká, potápka roháč, pěnice černohlavá, čírka modrá, kopřivka obecná, čejka chocholatá, husa velká, husice liščí, koliha velká 3ex., polák chocholačka, lžičák pestrý, moták pochop, vodouš kropenatý, sýkořice vousatá 1P, bažant obecný, racek chechtavý.


Tenkozobec opačný při hledání potravy.
Sameček vrabce polního
Letící volavka popelavá
Vodouš kropenatý
Tenkozobec opačný při hledání potravy.
Krásný dravec moták pochop
Tenkozobec opačný při hledání potravy.
Tenkozobec opačný při hledání potravy.
Tenkozobec opačný při hledání potravy.
Samička sýkořice vousaté, silný vítr se sýkořicemi poskakujícími po rákosech kýval sem a tam a bylo velmi těžké je vyfotit. 
Sýkořice vousatá
Sameček sýkořice vousaté
Kvakoš noční
Tenkozobec opačný při hledání potravy.
Dvě kolihy velké a za nimi dvě husice liščí
Ptačí pozorovatelna U Výtopy
Husice liščí
Letící husy velké
Letící čejka chocholatá
Valtická zátoka plná bahňáku

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.