Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Růžoví opeřenci z Camarque

Publikováno 24.08.2013 v 22:22 v kategorii Francie - Camarque, přečteno: 661x

Camarque jsme navštívili 30.5.2013 na cestě zpět do ČR ze Španělska. Pro mě to byla již třetí návštěva tohoto nádherného místa na jihu Francie s bílými koňmi, růžovými plameňáky a černými býky. Camarque je oblast s rýžovými poli a salinami na těžbu mořské soli, nachází se v deltě jedné z největších evropských řek Rhony. Poprvé jsem zde byla v roce 2008, a to jen na skok. Druhá návštěva o 2 roky později (r. 2010) již stála za to:
https://picasaweb.google.com/101471423481370950072/ProvenceCamarqueCerven2010?authuser=0&feat=directlink
Abych se vrátila do roku 2013, na místo jsme dorazili velmi brzy, v podstatě za svítání a odjížděli jsme asi ve 3 odpoledne. Dříve jsme dorazili hlavně proto, že ve Španělsku postavili spoustu nových dálnic a cesta se tak urychlila o několik hodin. Ještě rozespalá jsem vylezla z autobusu a zase jsem do něj rychle zalétla. Byla nepředstavitelná zima, obloha byla ale jasná, chlad způsoboval velmi silný a studený vítr mistrál. Musela jsem na sebe navléct vše co jsem u sebe měla, včetně čepise a rukavic. Stejně to profukovalo. Naštěstí po vydatné snídani sluníčko vzduch ohřálo a mohla jsem sundat několik vrstev. Jégrovo spodní prádlo jsem si ale zatím ponechala a vyrazila jsem vstříc dobrodružství, všichni už se dávno rozprchli. Termoprádlo jsem sundala až kolem poledne, pak už sluníčko docela pražilo, ale když zašlo za mrak, bylo to znát. Cílem naší návštěvy byla přírodní rezervace Domaine de La Palissade en Camarque u města Arles. Byli zde 4 trasy na kterých se nacházeli i ptačí pozorovatelny, trasa číslo 1 (Le Clos d´Argent) měřila jen 800 m a prakticky nic zajímavého tam nebylo. Trasa č. 2 (La Baisse Claire) měřila 3 kilometry, na této kratší trase byla moc pěkná ptačí pozorovatelna s výhledem na lagunu plnou plameňáků a dalších ptáků, jako např. rybáků a tenkozobců hnízdících na ostrůvku. Trasa 2 navazovala na trasu č. 3 (La Sableuse) měřící 7 km, to už nějakou dobu trvalo, než ji člověk prošel a zvláště když se každou chvíli objevovali nějací ptáci (volavky, pisily, dravci). Na ní navazovala trasa 4 (La Palun), 8 km dlouhá.
 
Plameňák růžový (Phoenicopterus roseus) hnízdí na vhodných lokalitách v Africe, jižní Evropě a jihozápadní Asii. V Evropě je největším pravidelným hnízdištěm Camargue v deltě Rhony v jižní Francii. Potravu tvoří drobní korýši (zvláště Artemia salina), dále měkkýši, červi a larvy hmyzu. Požírá i drobné vodní rostliny a jejich semena. Potravu sbírá na mělčinách, kde přes lamely v zobáku procezuje bahno a vodu (Biolib.cz).
 
Fotoalbum Camarque 2013: 
https://picasaweb.google.com/101471423481370950072/CamarqueFrancie?authuser=0&feat=directlink
 
Plameňák růžový (Phoenicopterus roseus)
 
 
 
 
 
Saliny v Camarque u města Arles (Salin de Giraud Arles)
 
 
 
 
 
Plameňák růžový (Phoenicopterus roseus) při hledání potravy
A při odpočinku.....
 
 
Jedna z ptačích pozorovatelen
Ostrůvek plný ptáků
 
Plameňáci na laguně

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.