Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Ptačí oblast: Třeboňsko

Publikováno 10.05.2013 v 06:00 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 3692x

Předpověď počasí slibovala teplý a slunečný konec letošního dubna, a tak jsme se rozhodli vyrazit po dlouhé době na jižní Čechy. Bydleli jsme několik nocí ve Stráži nad Nežárkou a vyráželi jsme střídavě na výlety za ptáky a na ryby. Našemi oblíbenými ptačími lokalitami jsou rybníky Velký a Malý Tisý a Koclířov. Na Koclířově jsme opět pozorovali racky malé, ale ne tak hojně jako o dva roky dříve. Také jsem si všimla rapidního úbytku kormoránů velký na Třeboňsku celkem. Zapříčinila to pravděpodobně změna legislativy, kdy byl kormorán velký vyjmut ze seznamu chráněných živočichů a smí se tedy střílet.... Na Koclířově jsme také pozorovali velké množství bahňáků, vzhledem k velké vzdálenosti bych typla, že to byli nějací vodouši a jespáci. Bohužel s pisilami čáponohými jsme se o vlásek minuly.
 
Ale i tak jsme na Třeboňsku pozorovali zajímavé ptačí druhy: 
 
rákosník proužkovaný, kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá, rybák obecný, racek chechtavý, racek malý, zrzohlávka rudozobá, budníček menší, kukačka obecná, ledňáček říční, kachna divoká, polák velký, polák chocholačka, kopřivka obecná, rybák bělokřídlý, labuť velká, lyska černá, husa velká, potápka roháč, pěnice černohlavá, strnad obecný, skřivan polní, vlaštovka obecná, sýkora koňadra, sýkora modřinka, čejka chocholatá, hohol severní, žluna šedá, brhlík lesní, konipas bílý, pisík obecný, ....

Dva poměrně málo plaší samci zrzohlávky rudozobé (Netta rufina) u hráze rybníka Svět v Třeboni
Skupina racků malých (Hydrocoloeus minutus) na rybníku Koclířov. V ČR patří pozorování racka malého spíše ke vzácnějším. Hnízdí od severovýchodní Evropy po střední Asii často společně s rackem chechtavým (Larus ridibundus) nebo rybákem obecným (Sterna hirundo). Hnízdo je mělká kotlinka na zemi, vystlaná rostlinným materiálem. Malé populace jsou i na východním pobřeží Severní Ameriky. Zimuje ve Středomoří. Přes naše území pravidelně protahuje s maximem výskytu v dubnu, vzácně u nás i zimuje. Ojedinělé vyhnízdění jednotlivých párů v koloniích racka chechtavého je u nás možné, nebylo však dosud prokázáno (zdroj: Biolib.cz). Racky malé jsme pozorovali i při naší návštěvě rybníka Koclířov v roce 2011, ale to jich bylo několik desítek exemplářů (http://zaprirodou.infoblog.cz/clanek/rackove-rybaci-rakosnici-2952/).
Letos v roce 2013 jich bylo maximálně 20.
Rybák bělokřídlý (Chlidonias leucopterus) - dokumentační foto na Koclířově. Je to ten černý pták uprostřed skupinky racků a má typické bílé prvky na křídlech. 
Ostrůvek se skupinkou racků malých, chechtavých a rybáků obecných
Sasanky hajní (Anemone nemorosa) na břehu řeky Nežárky
Vycházející Měsíc
....a zapadající slunce
Labuť velká (Cygnus olor)
U rybníka Velký Tisý
Kuňka obecná (Bombina bombina) - na soustavě malých rybníčků u Velkého Tisého bylo kuněk stovky a krásně melancholicky až tajemně kuňkaly 
Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina) - samec
Polák velký (Aythya ferina) na rybníku Svět
Kačer kachny divoké (Anas platyrhynchos) se pucuje na nástupním mole výletních lodí na rybníku Svět v Třeboni
Vrabec domácí (Passer domesticus) - samec, který se přišel v parném dni napít čisté vody z rybníka
Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina) - samička
Samec zrzohlávky byl velice agresivní a všechny kachny odháněl, proháněl a vyštípával....

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.