Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Pozvánka na tradiční Vítaní ptačího zpěvu!

Publikováno 17.04.2012 v 18:34 v kategorii Články a jiné, přečteno: 453x

Jaro je tady, ptáci zpívají o sto šest a Česká společnost ornitologická zve všechny milovníky přírody, výletníky i rodiny s malými dětmi do přírody za ptačími hlasy.

Jednotlivé vycházky akce "Vítání ptačího zpěvu" se letos konají od 14. 4. do 19. 5. (logicky nejvíce je jich o víkendu 5.5. – 6.5.) po celé republice. Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice Česká společnost ornitologická (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) již 18. rokem.  Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do jarní přírody, na většinu vacházek si ale budete muset přivstat, protože začátek je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. Stojí to však za to! Na vycházkách Vás zkušení ornitologové povedou přírodou a upozorní vás na zajímavé ptačí hlasy a pokud budete míst s sebou dalekohled, můžete si zpěváčky i prohlédnout.  Na mnoha exkurzích je možno zhlédnout ukázky kroužkování ptáků, které se u účastníků vycházek těší asi největší oblibě.

 

Seznam všech plánovaných akcí naleznete zde na stránkách České společnosti ornitologické. Výčet pražských vycházek uvádím níže v článku.

Ilustrační foto: sýkora modřinka, autor: Jana Kantorová

Ilustrační foto: mlynařík dlouhoocasý, autor Jana Kantorová
 
PRAHA:


Praha 3 – Olšanské hřbitovy
Sraz v sobotu 12. 5. mezi 7:30 až 8:00 před hlavním vchodem do paláce Flora (bus 136, 175, tram 5, 10, 11, 16 a metro A - stanice Flora). S sebou doporučuji dalekohled a svačinu. Kromě pozorování ptáků se seznámíte s metodami, které kvantifikují rozšíření ptáků. Předpokládaný konec do 12:00, ale odejít lze kdykoliv. Vhodné i pro děti.Vycházku vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586, email: filip.starostaseznam.cz ).

Praha 4 - Hodkovičky - večer se slavíky z Prahy
Sraz ve čtvrtek 10. 5. v 19:00 na zastávce tramvaje Černý kůň. Slavíci z Prahy zpívají jistě neméně zvučně než jejich známější madridští kolegové. Budeme naslouchat jejich zpěvu, něco si o nich řekneme a v případě hezkého počasí bude i ukázka jejich odchytu a kroužkování. Pokud nám nadšení vydrží, možná bude i pozorování noční oblohy. S sebou dalekohled a něco k večeři. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telensky gmail.com), Lukáš Viktora a Alena Rulfová.

Praha 6 - obora Hvězda
Sraz v neděli 6. 5. v 5:00 u letohrádku Hvězda, kde budou podány základní informace. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicekvolny.cz). 

 

Praha 11 - Milíčovský les a okolí
Sraz v sobotu 19. 5. v 6:30 na stanici metra C Háje nahoře u sochy kosmonautů. Přírodní památka Milíčovský les je místo velmi bohaté na přírodní krásy, až nečekaně, uvážíme-li, že se nachází v těsné blízkosti metra a husté panelové zástavby. Projdeme se pastvinami, lesem a kolem rybníků. Kromě povídání a kochání se samotnou krajinou budeme samozřejmě pozorovat ptáky a naslouchat jejich hlasům. Dalekohled a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telensky gmail.com) a Alena Rulfová.
Praha 12 – Točná
Sraz v Sobotu 28. 4. v 7:25 na konečné busu č. 173 na Točné (na autobus č. 173 můžete přestoupit ve stanici nádraží Modřany v 7:08 nebo ve stanici Na Beránku v 7:15). Tradiční ranní návštěva ptačího světa, při které se zájemci o jednotlivých pozorovaných ptačích druzích dozví mnoho zajímavého. Tentokrát lektor Karel Kerouš slibuje romantickou procházku s překvapením. Půjdeme lesem, otevřenou krajinou, skalami, kolem potoka i tůní, tak abyste měli možnost pozorovat co nejvíce ptačích druhů vázaných na jednotlivé biotopy. Trasa je dlouhá cca 7 km většinou po rovině a s kopce, časově cca 4,5 hodiny. S sebou: oblečení a boty do terénu, dalekohled příp. fotoaparát, zápisník …
Pořádá ČSO ve spolupráci se SEV Toulcův Dvůr, kontakt Marie Moravcová (moravcovatoulcuvdvur.cz, 733 770 258).
Praha – Dubeč – rybník Slatina
Sraz v sobotu 12. 5. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dubeč (linky 240, 111).Vycházka okolo rybníku, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou. Vedou Vít Štancl (tel.:728 606 782, vitstanclseznam.cz) a Rastislav Švec (606 147 227).
Ilustrační foto  

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.