Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Pokus o sestup do nejhlubší jeskyně severní Afriky

Publikováno 17.12.2012 v 07:28 v kategorii Maroko, přečteno: 561x

Jeskyně se jmenuje La Grotte de Friouato a leží nedaleko města Taza v Národním parku Jebel Tazzeka. Nejdříve musíte sestoupit po strmých 500 schodech a potom Vás čeká velké, pravda, spíše speleologické než turistické dobrodružství. O udržovaných schodech, cestách a chodníčcích si můžete nechat jen zdát. V jeskyni není žádné osvětlení a musíte se místy proplazit mokrými, bahnitými průlezy nebo se škrabat po mokrých kamenech nebo žebřících vzhůru. Tohle v Evropě určitě nezažijete ani v jeskyních, kde si můžete koupit tzv. "adrenalinovou prohlídku". Zážitek je to ale v Maroku až do konce života.
Vůbec jsme netušili, že nás čeká takový adrenalinový zážitek, docela jsme se divili, když přijela skupinka polských nadšenců jeskyňářů. Ti měli nejen speleologické obleky, ale i helmy a batůžky s jídlem a pitím na celý den. Smáli jsme se jim a mysleli jsme si, že jdou asi jinou trasu. My jsme čekali, že prohlídka jeskyně bude asi jako v Koněpruské jeskyni. Brzy nám úsměv na rtech ztuhnul. Průvodci nám poskytli velice kusé informace a pořád říkali, že to bude trvat hodinu a půl a to i po hodině a půl, kdy jsme pořád nebyli ani ve třetině cesty. Ještě ke všemu se téměř nikdo neoblékl adekvátně, já se například oblékla do čistého oblečení, někdo si dokonce vzal na nohy žabky apod. Pití jsem s sebou naštěstí měla, ale to jsem byla jedna z mála. Když jsme zjistili, že dosažení cíle není v našich časových ani jiných možnostech, vzdali jsme to a vrátili jsme se, na zpáteční cestě jsme dokonce potkali 3 Čechy. Komplex jeskyně byl skutečně hluboký a rozsáhlý, bylo to krásné. Když jsme se vyškrabali průrvami jeskyně a pak po 500 schodech propasti na denní světlo, vypadali jsme jako prasátka, kompletně všichni byli celí zadělaní od jeskynního blátíčka.
Jediné osvětlení je to, co jsme si přinesli s sebou (čelovky, baterky).
Nejhlubší jeskyně v severní Africe - La Grotte de Friouato, sestup po pětistech schodech na dno propasti, kde je vchod do jeskynního komplexu.
Nocování v národním Parku Jebel Tazekka u nejhlubší jeskyně v severní Africe a to přímo na parkovišti.
Pohled do údolí na město Taza
Malebné pohoří Jebel Tazekka

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.