Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Pohoří ATLAS: makakové, chameleoni a cedry

Publikováno 27.11.2012 v 06:28 v kategorii Maroko, přečteno: 913x

Bezocasý makak magot je jediný primát volně žijící na území Evropy - u Gibraltaru. Magoti se však vyskytují především v severní Africe, a to v Alžírsku a právě v Maroku. Makak magot dorůstá výšky 55 až 75 centimetrů a může vážit 4 až 13 kg (samci). Dožívají se až 22 let. Původním areálem magotů jsou řídké cedrové a dubové lesy, ale je velice přizpůsobivý a snáší i velké výkyvy počasí. V marockém horském pásmu Atlasu žije v nadmořské výšce až 2600 m n. m., kde v zimě teplota někdy klesá na minus deset stupňů Celsia. Ve většině míst, kde magoti žili, jsou dnes už vyhubeni. Byli nelítostně loveni pro maso a cedrové lesy byly káceny kvůli žádanému dřevu. Semena cedrů tvoří v zimě hlavní potravu magotů. (Zdroje informací: www.celysvet.cz; www.biolib.cz)
Makak magot (Macaca sylvanus), jinak také magot bezocasý
Makakové v Cedrovém lese - matka s mládětem
Matka s mláďaty
Makak magot je jedním z přibližně 15 druhů makaků, patří do čeledi kočkodanovitých. Dalšími druhy makaků jsou například kriticky ohrožený makak lví (ve volné přírodě jich žije již jen několik set , u nás je můžete vidět například v plzeňské ZOO) makak vepří (pojmenovaný podle ocasu připomínajícího prasečí ocásek) a na severu Japonských ostrovů žijí makakové červenolící, kteří se v zimě často sdržují u termálních pramenů.
Makakové nebyli naštěstí tak drzí jako ti z Gibraltaru​, drželi si od nás odstup, přece jen tu lidi tak často nevidí a tak se ještě neotrkali úplně :-)
Střední ATLAS
Biotop chameleona v podhůří Středního Atlasu
Chameleon obecný (chameleo chameleo)
Obří cvrčivec (dinarchus dasypus)
Střední Atlas
Cedrový les
Jezero Azigza kdesi uprostřed Atlasu, cestou sem jsme museli překonat takřka cestu smrti ve stylu známé jihoamerické Route de la muerte, náš autobus zn. VOLVO jel po deštěm rozmáčené nezpevněné a úzké bahnité cestě, občas jsme museli vyběhnout a zaházet nějakou díru kameny (metoda zvaná lidský řetěz) nebo naopak něco vykopat. Každopádně několik chvil v nás byly malé dušičky a viděli jsme jak jedno k kol autobusu klouže vzduchem....
Milá a přívětivá majitelka turistické noclehárny u jezera Azigza. K jezeru jsme dorazili žel až po půlnoci, takže jsme si ubytovny ani nevšimli a šli jsme stavět stany. Jelikož hvězdy jasně zářily a po mráčcích nebylo ani památky, někteří riskli i spaní pod širákem. Ovšem to jsme netušili, že asi ve 3 hodiny v noci se spustí liják a ostrý vítr, který pěkně lomcoval našimi stany. Ráno jsme měli stany plné kaluží vody a i v 9 dopoledne stále ještě pršelo. Majitelé ubytovny nás pozvali dovnitř se ohřát, seděli jsme u kamen a hřály promrzlá těla, paní domu nám nabídla chléb s olivovým olejem a výborný mátový čaj.
Střední Atlas je bohatý na řeky a vodopády.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Tony 27.11.2012 v 16:54 Ti chameleoni jsou úžasná zvířátka. Chválím za hezké fotky.


 • zaprirodou.infoblog.cz 28.11.2012 v 11:23 Děkuji:-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.