Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Ostralky a zrzohlávky na Bohdanečském rybníce

Publikováno 13.03.2012 v 20:25 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 441x

11. března 2012. Nedělní ráno neslibovalo žádné valné počasí, obloha byla ocelově šedá a co chvíli za silného větru spadlo pár kapek deště. Po obědě se začalo vyklubávat sluníčko, tak jsme sebrali dalekohledy, psa a vyrazili jsme za Prahu směr Pardubický kraj - Lázně Bohdaneč. Během naší vycházky po naučné stezce Bohdanečský rybník jsme pozorovali tyto druhy: mlynařík dlouhoocasý, volavka popelavá, lyska černá, zrzohlávka rudozobá, kachna divoká, čírka obecná, konipas bílý, hvízdák euroasijský, polák velký a chocholačka, labuť velká, potápka roháč, hohol severní, husa velká a perla dne OSTRALKA ŠTÍHLÁ (min. 10 samců a 5 samic). Nakonec jsme se krátce zastavili na pískovně Oplatil.
Současný počet pardubických rybníků je jen pouhým zlomkem kdysi rozsáhlé rybniční soustavy. Některé dnes existující rybníky se nacházejí  v místech kdysi největšího rybníka v Čechách - Čeperky, jehož rozloha byla více než 1000 ha. V roce 1560 zde bylo 230 rybníků, v roce 1743 už jen 157, ostatní rybníky byly postupem času rušeny a vysoušeny a tak v roce 1802 se hospodařilo jen na 69 rybnících. Bohdanečský rybník je dnes největším rybníkem Pardubického kraje. V současnosti jde o významnou východočeskou ptačí oblast (národní přírodní rezervace), kde hnízdí několik vzácných či kriticky ohrožených druhů vodních a mokřadních ptaků: bukač velký (Botaurus stellaris), bukáček malý (Ixobrychus minutus), chřástal malý (Porzana parva). Dále pravidelně hnízdí husa velká (Anser anser), jeřáb popelavý (Grus grus). Hnízdí zde také vzácné druhy vázané na rákosiny, např. sýkořice vousatá (Panurus biarmicus), slavík modráček středoevropský (Luscinia svecica cyanecula), chřástal kropenatý (Porzana porzana), chřástal vodní (Rallus aquaticus), rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), cvrčilka slavíková (Locustella luscinoides), moudivláček lužní(Remiz pendulinus).
Dva páry zrzohlávky rudozobé ve společnosti několika desítek lysek
Zrzohlávka rudozobá a lyska černá.
Zrzohlávky u rákosin.
Bohdanečský rybník lemuje rozlehlý porost rákosin - až přiletí z jihu rákosníci a jiní tažní obyvatelé rákosin, celé to tu ožije!
Jedna z cca. 50 volavek popelavých, které kroužily nad rybníkem.
Přírodní rezervace nabízí několik informačních tabulí a pozorovatelnu.
Maxovi se tu taky líbilo.
Stovky kachen všech možných druhů - březňačka, hvízdák euroasijský, čírka obecná, polák chocholačka, polák velký, ostralka štíhlá.
Šipka ukazuje na samce ostralky štíhlé, pod ním je samice (kachna se světle šedým spodkem těla s křídly nahoru)
Skupinka ostralek štíhlých na vzdáleném konci rybníka, pouze dokumentační foto, v našem stativovém dalekohledu jsme si je mohli lépe prohlédnout.
A tohle už jsou Pískovny Oplatil, další významná ornitologická lokalita. Největší ze soustavy pískoven byla ještě částečně pod ledem.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.