Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

NP Podyjí - exkurze za hady (II. část)

Publikováno 30.08.2012 v 16:10 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 456x

Shrnutí: Exkurze "Podyjím za hady" byla velmi zajímavá, o plazech jsme se toho dozvěděli spoustu nového a podívali jsme se na místa, kam bychom se normálně snad ani nepodívali. Nahlédli jsme pod pokličku systematické vědecké práci v terénu, která rozhodně není lehká. Během několika hodinové hadí exkurze v Podyjí jsme se velmi z blízka seznámili s ještěrkou zelenou, slepýšem křehkým, užovkou podplamatou, užovkou hladkou, užovkou obojkovou a samozřejmě i s užovkou stromovou.
Po našich zkušenostech s účastí na různých exkurzích, mohu obecně tyto akce doporučit všem, kdo mají alespoň trochu rádi přírodu a zajímají se o dění kolem sebe. Klidně vezměte s sebou děti (někdy je program akcí a exkurzí ušitý na míru přímo pro děti) a klidně i svoje čtyřnohé miláčky, jako to děláme mi.
Odkazy na akce pro veřejnost a různé exkurze:
Česká společnost ornitologická
Agentura ochrany přírody a krajiny
Národní park Podyjí       a stránky dalších národních parků a chráněných krajinných oblastí

Samice užovky obojkové (natrix natrix), která byla odchycena na jedné z výzkumných ploch pod plastovým plátem.
Samec ještěrky zelené.
Seznamování se s naším nejdelším hadem - užovkou stromovou.
Užovka stromová
Tento odchycený jedinec není ještě dospělý, měřil necelý metr, užovka stromová však může v dospělosti atakovat i hranici dvou metrů délky.
Důležité měření.
a vážení hadů.
Pomůcky k měření a vážení užovek.
Součástí výzkumu je i značení hadů - je to pro hady nebolestiv​ý neinvazivn​í proces, kdy se nastřihne určitá šupina na břiše a had se označí fixou. Toto označení se pečlivě zaznamená a pokud je had znova odchycen, může být sledován vývoj a pohyb jednotlivých hadů. Značení hadovi nevydrží celý život, musí se časem obnovit.Takto se značí v Podyjí převážně užovky stromové, ty jsou totiž u nás kriticky ohrožené.
Mládě užovky stromové je podobné užovce obojkové, ale jsou zde určité rysy, které si odborník nesplete (spodek těla má užovka stromová bílý - krémový bez jakéhokoli​v vzoru, za hlavou jsou patrné tmavé skrvny atd.)
Výzkumná plocha.
Beznohá ještěrka slepýš křehký.
Užovka obojková - náš asi nejznámější had.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.