Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Národní park Monfragüe

Publikováno 26.06.2013 v 07:28 v kategorii Španělsko, přečteno: 739x

Národní park Monfragüe se nachází zhruba ve středu provincie Cáceres na soutoku řeky Tajo a Tietar. Je to jediný národní park v Extramaduře. Park má rozlohu 195 tisíc hektarů (údaj z Wikipedie) a patří do území Natura 2000. Nacházejí se zde různé biotopy včetně několika pohoří, mezi kterými protéká řeka Tajo. Řeka Tietar a další menší říčky vyhloubily hluboké soutěsky. Jak se Tietar blíží k řece Tajo, zdvíhají se zde skalnaté útesy bohaté na velké množství ptáků. Jsou zde nádrže Alcántara, Torrejón - Tajo a Torrejón - Tietar. Nacházejí se zde oblasti s nízkými keři a křovinami a oblast středomořských lesů s výskytem mnoha druhů fauny a flóry. Nejcennější z hlediska živé přírody jsou ale tzv. "Dehesas"- pastviny s řídkými porosty dubů korkových a cesmínových. Jediné vesničky na území Národního parku Monfragüe jsou Villarreal de San Carlos a obec Serradilla.

Skalní útes Salto del Gitano - Peňa Falcón je nefotografovanější místo v Monfragüe a nachází se zde početná populace vzácných ptáků jako: hnízdní kolonie supa bělohlavého (na území mezi řekami Tietar a Tajo až 100 hnízdících párů), čáp černý, orel iberský, orlík krátkoprstý, sokol stěhovavý, výr velký, sup mrchožravý. Je zde také možno vidět orla královského, pěnici bělohrdlou a kaštanovou.

Velmi často v NP Monfragüe zahlédnete kromě velkolepých letů supů také luňáky hnědé a červené. Na vhodných místech jsou k vidění rorýsi velcí, břehule skalní a vlaštovky skalní.

 

Volně přeloženo z angličtiny ze stránek: http://www.birdinginextremadura.com/birdex/live/rutas-recomendadas/parque-nacional-monfrague_en.html

 

 

Jedním z mnoha pro mě nových druhů byl v národním parku ťuhýk rudohlavý. Na posledním ze tří obrázků je vidět jak ťuhýk má v zobáku housenku, kterou právě před námi na zemi ulovil a vzlétl s ní na keř.
 
 
Meandrující řeka Tietar
Jeden z úžasných výhledů na Monfragüe, jsem nás zavedla zelená turistická trasa
Supí skála z druhé strany
Strnad viniční
 
 
Zvonohlík zahradní
 
Korkový dub - jsou krásně vidět místa, kde byla sloupnuta kůra

Okolí zříceniny hradu Monfragüe (Castillo de Monfragüe)
Skalník modrý
Zřícenina hradu Monfragüe (Castillo de Monfragüe) - ráj supů a skalníků modrých
Porosty divoké levandule smilovité (korunkaté) v sadu cesmínovitých a korkových dubů pod hradem Monfragüe
Letící čáp černý
Turistické informační centrum ve vesničce Villarreal de San Carlos bylo i naším výchozím bodem pro túry po národním parku, vycházely odsud tři hlavní turistické trasy: žlutá, červená (nejdelší) a zelená
 
Luňák červený na lovu holubů

Orebice rudá v keřovém podrostu nedaleko silnice z vesnice Villarreal de San Carlos. Pořád jsme si s kamarádkou říkaly, že ty orebice jen slyšíme a nevidíme, až jsme šly po silnici směrem k přehradě a dvě orebice přímo před námi hlasitě přelétly přes silnici a pořád se hašteřily a vůbec si nás nevšímaly. Tak jsme si je krásně prohlédly a vychutnaly :-) Když mluvím o vychutnávání, ve Španělsku je možné běžně koupit orebicovou paštiku nebo orebice v konzervě, jako u nás vepřovku! 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.