Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Moje setkání s bahňáky

Publikováno 27.04.2011 v 13:17 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 347x

Jako milovnici ptactva mi neunikla louže vody uprostřed řepkového pole, která se nacházela hned u silnice spojující Plzeň-Křimice a Kozolupy. Nedaleko protéká řeka mže. Přála jsem si, aby tam byli nějací bahňáci. Bahňáci jsou skupinou ptáků většinou velikosti kosa, jsou uzpůsobeni k vyhledávání potravy v bahně či písku. Mají delší, někdy i zahnutý zobák a delší nohy. Jejich potravou jsou různí červi, larvy hmyzu či žížaly. Vyskytují se u říčních koryt, na zatopených polích (louže uprostřed pole) či na vlhkých loukách. Nejčastěji je můžeme pozorovat u vypuštěných rybníků.
Sobota 16. dubna:
Ukázalo se, že jsem se nemýlila, v obrovské kaluži uprostřed pole se brouzdalo 6 menších šedavě zbarvených ptáčků-bahňáků. Nebyla jsem si úplně jistá, jaký druh vodoušů to je a tak jsem si k ruce vzala terénní určovací příručku. Tímto děkuji za pomoc při určování Janu Studeckému! Byli to vodouši kropenatí.  Vodouše bohužel vyplašili lidé s velkým psem procházející po polní cestě, která vede přímo u louže. Vodouši se naráz zvedli a pískavým voláním dávali najevo své rozrušení a pak najednou úplně zmizeli z dohledu. Jejich let i způsob držení těla za letu mi trochu připomíná vlaštovky. Potom jsem si všimla, že jeden otrlejší vodouš se klidně dál brouzdá louží, sice se trochu vzdálil, ale to mi nevadilo. Lehla jsem si do trávy a čekala jsem, až se jeho kolegové vrátí. Brzy jsem se dočkala a mohla jsem nerušeně pozorovat vodouše jak spokojeně kráčí bahnem a zobákem v něm pátrají po různých pokladech (larvy, červi apod.). Pozorovala jsem i náznaky toku. Na opačném konci louže spokojeně usínal pár kachen divokých a na polní cestě poskakoval konipas bílý. Doufám, že budu moci příští víkend udělat další průzkum na této louži a zjistit, zda se tu vodouši stále zdržují nebo dokonce přibyly nějaké nové druhy. Důležité také bude, jaká bude velikost louže, zda již nebude vyschlá a pod.
Takto vypadala louže 16. dubna: 
louže
vodouš
Vodouši kropenatí:
vodouši kropenatí
Sobota 23. dubna:
Na téže louži pozorovány tyto druhy (čas pozorování 11.00-11.40): 1 čejka chocholatá, 6 kulíků říčních, minimálně 15 vodoušů bahenních a minimálně 1 vodouš kropenatý.
Louže vypadala takto:
louže
vodouši bahenní:
vodouš bahenní
vodouši
čejka chocholatá:
čejka
 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.