Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Modrá žabí láska

Publikováno 04.05.2013 v 14:54 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 387x

Skokani ostronosí  v Českém lese - na naučné stezce Vodní svět.
Sotva se led z místních tůní a jezírek rozpustil, skokani  z celého okolí se slezli, aby rozpoutali žabí lásku a dali život nové generaci. Skokani si ke svým námluvám vybrali malé jezírko nedaleko bobří hráze. Žáby byly i přes svůj aktuální zájem rozmnožit se velice ostražité, musela jsem se k nim doslova připlížit po zemi, centrimetr za centimetrem a pak chvíli čekat než si na mě zvyknou. Měla jsem docela kliku, že ještě z mechů nevylezla klíšťata nebo že mě nenapadli komáři...
Stovky skokanů ostronosých (Rana arvalis) se oddávalo základnímu pudu a sice rozmnožování.
 
 
 
Vajíčka skokanů s malými zárodky příští generace.
Samci skokanů ostronosých zde měli již modrošedou barvu. V době rozmnožování mají totiž samci tohoto druhu až intenzivně modrou barvu, někdy se můžeme setkat s jen lehce modrošedým či modrofialovým zbarvením samců. Samice zůstávají hnědé, toto zbarvení vymizí po skončení období rozmnožování.
 
 
 
Chvílemi to ve vodě docela vřelo, vypadalo to jako v obří pračce. Skokani dělali ve vodě kotrmelce,  štouchali se a mleli. Žáby se také docela hlasitě projevovali.
Nebyla nouze o napětí a šarvátky
 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.