Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Město Kandy - obří kaloni, vodní ptáci a dělové koule

Publikováno 03.05.2014 v 00:00 v kategorii Srí Lanka, přečteno: 765x

Kandy je druhé největší město Srí Lanky a leží na řece Mahaveli Ganze. Má asi 100 tisíc obyvatel a je významným náboženským a kulturním místem. Kandy bylo hlavním městem svobodného království až do počátku 19. století, kdy jej obsadili Britové. Osídlení tohoto místa je však zmiňováno již v 5. století. Nynější název Kandy je zřejmě odvozen od sinhálského výrazu pro kopec "kanda". Vznik samotného města je datován na přelom 13. a 14. století.
 
Uprostřed města Kandy je umělé jezero, které bylo zřízeno v roce 1807 posledním vladařem Sri Vikrama Rajasinhou, který měl na umělém  ostrově na jezeře harém. Britové toto místo později využívali jako muniční sklad. Na jižním okraji jezera jsou buddhistické kláštery Malwate a Asgiriya, které patří k nejvýznamnějším na Srí Lance. Mimo jiné jsou zde hrobky kandyjských králů. Nejvýznamnějším je ale chrám Dalada Maligawa - chrám Buddhova zubu, kde je uchována nejvzácnější relikvie Srí Lanky - Buddhův zub. Podle pověsti byl Buddhův zub převezen na Srí Lanku z Indie ve vlasech princezny Orissan ve 4. století a umístěn v Anuradhapuře. Byl symbolem panovníkovi moci a doprovázel ho vždy do nového hlavního města.
Přímo u umělého jezera v Kandy (zejména v jeho zadní části) lze pozorovat mnoho druhů vodních ptáků, například pelikán skvrnozobý, ledňáček říční, chřástal běloprsý, volavka stříbřitá, volavka hnědohřbetá či kormorán indický.
 
Botanická zahrada Peradeniya Botanic Garden se rozkládá na 60 hektarech. Nalézá se u řeky Mahaveli Ganga. Zahrada patří nedaleké kandyjské univerzitě. Zahrada byla založena jako park zdejší královny. Byla zde zavedena tradice, že významné osobnosti, které navštíví Ceylon, zde v botanické zahradě zasadí strom. V roce 1875 zde jako první zasadil Ficus religiosa budoucí britský král Edward II., dalšími významými osobnostmi byli např. kosmonaut Jurij Gagarin či car Mikuláš II. V kandyjské botanické zahradě se nachází několik tisíc dřevin, uvidíte zde jezírka, palmové aleje, různé druhy květin, pavilon orchidejí rostoucích na Ceylonu, zahrada koření. Zajímavý je strom Couropita guianensis, zvaný strom dělových koulí, na jehož kmenech visí obrovské zelenožluté plody, které svou velikostí i tvarem připomínají dělové koule, proto ten název. Další zajímavostí jsou královské kokosové palmy ze Seycehl, jejichž ořechy váží až 15 kg.  Jak se blížíme k řece, všímáme si narůstajícího počtu kaloňů indických zavěšených na stromech, některé stromy jsou koloniemi hlučných kaloňů doslova obsypány. Občas se nad stromy mine zlověstný stín přeletujícího kaloně.
Z ptačích druhů se dá přímo v botanické zahradě pozorovat například ledňáček hnědohlavý, orel šedohlavý, timálie žlutozobá a spousta malých pěvců.
 
(Zdroj informací: Jaroslav Kalivoda, Srí Lanka, Maledivy. Nakladatelství Vodnář, Praha, 2009.)
 
 
Chřástal běloprsý při hledání potravy na zadní části jezera v Kandy
Peradenyia - královská botanická zahrada v Kandy
Peradenyia - královská botanická zahrada v Kandy
Kaloň indický (Pteropus giganteus, Giant Indian Fruit Bat) ve královské botanické zahradě Peradenyia v Kandy
Kaloni
Kaloni v botanické zahradě
Peradenyia - královská botanická zahrada v Kandy: Palmová alej
Orel šedohlavý (Ichthyophaga ichthyaetus, Grey-headed fish eaglen) přeletuje nad botanickou zahradou
Strom Couropita guianensis, zvaný strom dělových koulí
Omamné květy
Ledňáček hnědohlavý lovící u řeky, která ohraničuje botanickou zahradu
Palmová alej
Kaloni indičtí v botanické zahradě
Peradenyia - královská botanická zahrada
Peradenyia - královská botanická zahrada: mezi těmito kořeny stromu poskakovaly timálie a hledali potravu
Timálie žlutozobá (Turdoides affinis, Yellow-billed Babbler)
Strom milenců
Tisíce kaloňů
Kaloň indický
Vánoční stromeček - místo ozdobiček na něm visí kaloni
Peradenyia - královská botanická zahrada
Jezero ve městě Kandy
Kormoráni na kandyjském jezeře
Ledňáček říční u jezera při lovu
Ledňáček říční (Alcedo atthis, Commos kingfisher)
Chřástal běloprsý (Amaurornis phoenicurus, White-brested Waterhern)
Volavka stříbřitá (Egretta garzetta, Little egret)
Volavka stříbřitá
Volavka hnědohřbetá
Největším ptákem na jezeře byl Pelikán skvrnozobý (Pelecanus philippensis, Spot-billed pelican)

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.