Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Lužické hory: opomíjený kraj dravců, skal a kamzíků

Publikováno 26.09.2011 v 12:31 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 506x

Lužické hory jsou méně navštěvované než blízké Krkonoše nebo České švýcarsko. O to jsou ale krásnější a malebnější. Ve zdejších převážně listnatých či smíšených lesích se nachází velké množství skalních útvarů, převážně čedičového nebo pískovcového původu.

Z ptačích druhů, které jsem v Lužických horách pozorovali, mě uchvátilo především množství dravců. Na louce, kde ještě zůstaly nesklizené balíky slámy, jsme například pozorovali nejméně 10 káňat lesních (z toho několik velmi světlých forem - téměř bílí ptáci) Často se zde také třepotaly poštolky obecné . Nad lesem jsme několikrát pozorovali kroužit včelojedy lesní a s největší pravděpodobností jsme zahlédli dokonce orla skalního.

 

Zmínila jsem se o kamzících, proto musím uvést nějaké podrobnější informace o těchto nádherných savcích. My jsme měli to štěstí je zahlédnout na Studeném vrchu, kde je ostatně největší šance je spatřit. Přeběhli nám téměř přes cestu, když jsme si vesele šlapali na kolech. Bylo jich asi 5 (včetně mláďat). Zmizeli ve srázu hluboko pod námi v lesním porostu. Bohužel jsem měla zrovna fotoaparát uložený v pouzdře a zahrabaný v batohu na zádech, situace ztěžovalo i to, že jsme jeli na kolech, tudíž byla moje připravenost fotit na nule:-)

 

Kamzík horský byl na území Lužických hor dovezen v 19. století z Alp. Z někdejších několika kusů se dnešní lužická populace rozrostla odhadem na 250 kusů (alespoň podle informační tabule). Další populace na uzemí české republiky kamzíků je k vidění v Jesenících. 

 

Skalní útvar Zlatý vrch je méně známý než Panská skála. Ta je ale 3 x menší než Zlatý vrch.

 

Pohled ze Studeného vrchu

 

Sloní skály aneb Bílé Kameny

Sloní skály - uvnitř jsou větší a tajemnější než vypadají

 

Panská skála

Hrad Sloup v Čechách

 

Lužické hory naštíveny v termínu 3.-9. září 2011.


Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.