Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Lilie zlatohlavá - něžná kráska naší přírody

Publikováno 18.01.2013 v 07:03 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 1042x

Pojďme si trochu zavzpomínat na léto a sice fotoreportáží o našem krátkém výletě v jednu slunnou neděli na konci června, kdy jsme navštívili Stráž nad Ohří a její okolí.
Během našeho putování okolím Stráže nad Ohří a zříceniny hradu Himlštejn jsme několikrát narazili na několik kvetoucích lilií zlatohlavých (lilium martagon), někdy také nazývaných zlatohlávek. Přičemž v okolí zříceniny Himlštejnu nešlo o jednotlivé rostliny, ale o několik set kusů, to znamená, že jsme narazili na poklad. Když jsme přišli na torzo hradu, bylo jasné, že v noci tu pod širákem na divoko přespávala nějaká banda dětí či omladiny a několik desítek lilí uváleli nebo utrhli. Ale i tak se nám naskytnul krásný pohled na právě rozkvétající něžné růžové klenoty. V roce 2012 jsem se setkala s lilií zlatohlavou  již začátkem června v NP Podyjí a to hned na dvou různých místech (v lese u Nového Hrádku a na vyhlídce v rakouské části parku Thayatal).
Naším záměrem bylo se podívat na jedno ze tří míst výskytu užovky stromové (Zamenis longissimus) v ČR, v okolí Stráže nad Ohří se nachází izolovaná populace tohoto našeho nejdelšího hada. Další dvě populace jsou v NP Podyjí, kde jsme se s ní také díky exkurzi pořádané národním parkem setkali, a v Bílých Karpatech. Na užovku jsme nenarazili, ale prohlédli jsme si umělé líhniště, kterých je v okolí Stráže n. Ohří několik. Tato líhniště buduje, udržuje a monitoruje Občanské sdružení ZAMENIS, které se zabývá jak popularizační činností, tak praktickými stránkami ochrany tohoto kriticky ohroženého hada, tzn. také ochranou přirozených biotopů. Více na http://zamenis.wgz.cz/ nebo http://kvmuz.cz/typ/priroda-karlovarska/uzovka-stromova-klenot-poohri
Lilie zlatohlavá (lilium martagon) je rozšířena po celé Evropě až po jižní Skandinávii, v Asii dosahuje areál jejího rozšíření až daleko za Ural. Roste většinou ve světlých lesích, ve vyšších polohách se nevyhýbá ani otevřeným loukám. Upřednostňuje vápenec.
Je to vytrvalá, 40–150 cm vysoká, bylina. Květenstvím je hrozen, okvětní lístky od báze obloukovitě ven zahnuté, nachově červené, skvrnité. Kvete od června do července, plodem je tobolka. V Červeném seznamu je lilie zlatohlavá zařazena ke vzácnějším druhům, které vyžadují další pozornost, podle zákona je však chráněna jako ohrožený druh (ZDROJ: Botany.cz)
Lilie zlatohlavá (lilium martagon) a její opilovač (vřetenuška)
Lilie zlatohlavá (lilium martagon)
Škůdci
Lilie zlatohlavá (lilium martagon)
Lilie zlatohlavá (lilium martagon) a její biotop
Biotop lilií zlatohlavých
Les pod Himlštejnem
Výhled z hradu na malebnou krajinu kolem Ohře
Zřícenina hradu Himlštejn
Umělé líhniště pro užovky stromové a také kamená zídka, která slouží jako oblíbený úkryt

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.