Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Lidé vs. zveřinec

Publikováno 09.01.2013 v 07:24 v kategorii Maroko, přečteno: 501x

V Marockých mětech můžete potkat všechno, hlavně ale potkáte potulné kočky a psy či šváby přilákané na stěnu světlem stropních lamp a to přímo v restauraci. V jednom městečku v poušti se nám ale stalo, že jsme v noci zastavili a byl tam strom doslova obsypaný spícími volavkami rusohlavými, bylo jich tam stovky. Na zdech ve městech či vykopávkách se mohou vyhřívat gekoni a ještěrky, dole lezou želvy a všude, kde jsou odpadky, jsou i volavky...Na náměstí velkých měst se často setkáte se zaklínači hadů a jejich svěřenci.
Miniaturní gekonek nalezený na zídce v areálu vykopávek antického města Volubilis
Mládě želvy žlutohnědé ve Volubilisu
Miniaturní gekonek na zídce (vykopávky Volubilis)
Chocholouš vavřínový (Volubilis)
 Bramborníček černohlavý - vlevo sameček a vpravo samička (Volubilis)
 
Ruiny antického města Volubilis, na jednou sloupu je vidět již opuštěné čapí hnízdo. V zelených horách v pozadí je vidět běleskvoucí se město Moulay Idriss (někdy také nazývané svaté město, dříve do něj měli všichni cizinci zapovězený vstup, nebylo ani se kde ubytovat a tak se setměním všichni odešli, nyní je to jiné a je zde dokonce i hotel).
Antické vykopávky Volubil jsou velmi rozsáhlé.
Zaklínač hadů ve městě Meknés
Laškování s kobrou
 
Vedle smrtelně jedovaté leží na koberečku ještě jedovatější dvě zmije útočné.
V uvozovkách neškodný had šírohlavec
 
Zmije útočné s neblaze proslulou agresivitou a účinností jedu zde jen leží omámené
 
Hlavní náměstí Meknésu, zde byl i zaklínač hadů

Komentáře

Celkem 6 komentářů

 • Tony 09.01.2013 v 18:52 Ti drzí čápi evidentně nemají žádnou úctu k památkám. :)

  Opět musím pochválit fotky, ta miniželva je také moc pěkná.


 • zaprirodou.infoblog.cz 11.01.2013 v 12:19 :-) Děkuji za pochvalu a přízeň. Pokud jde o čápi, v říjnu, kdy jsem to fotila, byli již vyhnízdění a odletěli pravděpodobně ještě více na jih do Subsaharské Afriky. Nejvíc čápů, kdy bylo čapí hnízdo téměř na každém sloupu el. vedení, jsem viděla v Rumunsku v Deltě Dunaje.


 • Tony 11.01.2013 v 15:13 Máte fotku nějakého sloupu? Docela by mě zajímalo, zda se tam o ty čápy někdo stará, tzn. jestli jde o sloupy upravené pro ně (něco jako http://www.cez.cz/edee/content/file/pro-media/hnizdo.jpg), nebo zda se čápi sami musí přičinit o jeho obyvatelnost.


 • zaprirodou.infoblog.cz 15.01.2013 v 11:22 Podle toho co si pamatuju nebo co jsem zpětně našla na fotkách, hnízdili čápi někdy i na neupravených sloupech jen tak na divoko, ale někde pro ně udělali na sloupu speciální konstrukci. Nevím jestli v tom něco dělal ČEZ nebo místní samospráva. Co se týče fotodokumentace, něco můžu poslat na Váš e-mail (pošlete případně na janakant@seznam.cz), ale není tam moc vidět, celý sloup jsem vyfocený nenašla. Každopádně takovou úpravu jako jste mi poslal, jsem neviděla. Pokud ještě můžu k ČEZU v Rumunsku, dost mě zneklidnilo, kolik vyrostlo od mého pobytu v roce 2011 v deltě větrných elektráren, na některých místech jeden větrník vedle druhého. Doufám, že to nebude mít vliv na množství ptáků v deltě, ikdyž mi přišlo, že v roce 2012 byl jakýsi úbytek v množství pozorovaných ptáků, ale to mohlo být subjektivní, nebo zapříčiněno tím, že jsme tam byli o týden dřív či počasím....


 • Boris Demovič 16.07.2013 v 19:42 Ahoj,
  čítam si aj ďalšie tvoje článočky z krajín, ktoré by som tiež rád niekedy navštívil.
  Vzhľadom na výrazne fŕkanú hruď a výrazný biely nadočný pásik si myslím, že tá pipíška (chocholouš) je vavrínová (Galerida theklae).


 • zaprirodou.infoblog.cz 16.07.2013 v 21:07 Borisi, děkuji za věrnost mému blogu a za připomínku. Podrobnější odpověď máš v e-mailu. J.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.