Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Labuť malá - vzácný host u Turovce

Publikováno 20.03.2015 v 06:00 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 304x

Zhruba od Nového roku se u malebné jihočeské vesničky s drsným názvem TUROVEC (vesnička má ve znaku opravdu hlavu tura a nachází se nedaleko Tábora) vyskytuje vzácný host labuť malá (Cygnus columbianus). Alespoň podle faunistické databáze birds.cz se zdržuje buď na poli kousek za vsí (nedaleko Turoveckého potoka) nebo na rybníčku přímo ve vesnici Turovec. Labuť malá se drží ve skupince s dvěmi dospělými a třemi mladýma labutěmi velkými a jednou husou běločelou. 
Tak jsme si za touto kráskou udělali výlet v neděli 8. 3. 2015, počasí bylo slunečné a docela teplé. Když jsme dorazili do Turovce, obhlédla jsem rybníček a byl prázdný, tak jsme zaparkovali a vyrazili pěšky z obce do polí. A skutečně, na místě, kde se obvykle labuť malá měla pást byla skupinka labutí. Všechny měly ale skloněné krky a tak jsem si nebyla jistá, zda je mezi nimi i labuť malá. Vytáhla jsem dalekohled, protože jsem byla o nich ještě poměrně daleko a najednou ji vidím, labuť malá! Je to pro mě nový ptačí druh  v ČR. Hurá! Vytahuji tedy foťák a jdu po asfaltové silnici blíž k labutím, celou dobu se držím na silnici, nechci lézt do pole a labutě vyplašit. Jen jednou zaléhám v příkopu a v tu chvíli už asi po čtvrté projíždí traktor, který odváží na nedaleké pole čerstvý hnůj. Traktorista se asi dost baví, když vidí někoho s obřím foťákem ležet v příkopu :-) Traktor projíždí ještě asi pětkrát, labutě si z něj nic nedělají. Když se vracím od auta, labutě už na poli nejsou, museli se tedy přemístit na rybník v obci. Skutečně, asi se šli napít po pastvě. Fotím ještě pár obrázků. Nádherný zážitek z malebné obce Turovec. Když Turovec opouštíme, labutě jsou stále na rybníku.

Něco o labuti malé z Wikipedie: 
Labuť malá (Cygnus columbianus) je malý druh labutě, je podobná labuti zpěvné, rozdílný je jen tvar/velikost žluté skvrny na zobáku.  U labutě malé je rozsah žluté menší než plocha černého zbarvení zobáku, směrem dopředu končí tupě až zaokrouhleně, nedosahuje k nozdrám. Jiné rozdíly, jako relativně kratší krk, jsou mnohem méně výrazné a u jednotlivých ptáků obtížně posouditelné. Labuť malá hnízdí daleko na severovýchodě v tundře u Severního ledového oceánu, zimuje v severozápadní Evropě.  Vzácně zaletuje také do ČR. Loni se například vyskytovala jedna labuť malá u Českých Budějovic, letos je to jedna u Tábora.
zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Labu%C5%A5_mal%C3%A1 


Labuť malá (Cygnus columbianus)
Labuť malá (ta vlevo) s labutěmi velkými
Labuť malá a vedle ní mladá labuť velká
Parta hic na poli za Turovcem, zleva: husa běločelá, labuť velká, labuť malá, labuť velká, mladá labuť velká
Na pastvě za vesnicí
Lokalita, na které se několik měsíců zdržuje labuť malá
Labuť malá (vpravo) je opravdu zřetelně menší než labutě velké
Sólo labuť malá
Labutě se nerušeně pásly, jen labuť malá byla trochu obezřetnější. Nicméně jsem neměla v úmyslu labutě plašit, tak jsem je fotila jen ze silnice a do pole jsem nešla.


Labutě se po obědě přemístily na rybníček přímo v obci Turovec, který byl téměř vypuštěný
Labuť malá protahuje křídla...
Labuť malá
Rybník v obci Turovec
Labuť malá
Labuť malá (vpravo) s labutěmi velkými
Labuť malá

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.