Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Krátké putování západní Ukrajinou až na severní Krym - úvod

Publikováno 11.10.2013 v 13:44 v kategorii Ukrajina a Krym, přečteno: 698x

Když mě začátkem září kamarád Honza pozval na průzkumnou cestu Ukrajinou až na severní Krym, hned jsem přislíbila účast, protože jsem pro každé dobrodružství. Jelikož jsem ale neměla už skoro žádnou dovolenou, musela jsem si vzít tři dny neplaceného volna. Ikdyž nám počasí moc nepřálo, rozhodně toho nelituji. Výpravy se účastnilo 6 lidí, z toho já jsem byla jediná žena. Jeli jsme autem s dieselovým pohonem, byl to Volkswagen transporter řidiče Pepy, míst v něm bylo 9, ale pro šest lidí to bylo tak akorát pohodlné. Za těch 9 dní jsme ujeli přes 4500 km, ale na Ukrajině je naštěstí velmi levný benzín i nafta (cca. 10 hřiven, což je v přepočtu asi 25 Kč na litr, to je asi o deset korun méně než u nás).
 
Počasí nám zrovna moc nepřálo, takže svých milovaných ptáčků jsem moc neviděla, ale lidé a ukrajinské vesničky a města mě ohromovali stejně jako zvířata. Tolik ukrajinských borščů jsem ochutnala, něco málo vodky popila - bylo chladno :-)
 
Pozorované druhy ptáků:
Ledňáček říční, budníček menší východoevropský?, havran polní, krkavec velký, kavka obecná, vrána šedá, vrána černá, vrabec polní, vrabec domácí, chocholouš obecný, špaček obecný, vlha pestrá, poštolka obecná, poštolka rudonohá, ostříž lesní, racek chechtavý, racek bělohlavý, vlaštovka obecná, volavka bílá, labuť velká, několik neurčitelných menších orlů.
 
Itinerář cesty a ceny ubytování:
sobota 21.9.2013 Odjezd z Prahy v 8.30 ráno, přejez ČR ke slovenským hranicím, přejezd SK, příjezd na Zemplínskou Šíravu ve večerních hodinách (cca. 20:00). Nocleh v chatičkách na Zemplínské Šíravě v kempu Javorina u obce Michalovce. V chatě je kuchyňka, koupelna s wc i terasa (cena 10 EUR/os./noc)
neděle 22.9.2013 Příjezd na hranice v obci Vyšnové Nemecké asi v 12:00, čekáme 40 minut. Přesun do Užhorodu, prohlídka města. Noční přejezd do Nikolajeva.
pondělí 23.9.2013 Příjezd do Nikolajeva - Mykolajiv (Миколаїв), prohlídka ZOO, ubytování v hostinských pokojích ZOO, zadarmo, pro ředitele, který se zná s Honzou jsme koupili lahev Becherovky, další dostal ošetřovatel Jurij. který se o nás staral.
úterý 24.9.2013 Odjezd z Nikolajeva-Mykolajiv (Миколаїв), přejezd do Askania Nova, nocleh v hotelu Kanna v sedmilůžkovém pokoji bez WC a koupelny, ty byly na chodbě (cena 80 hřiven/os./noc)
středa 25.9.2013 Plánované ranní safari bylo kvůli dlouhodobým dešťům zrušeno, tak jsem si alespoň s průvodkyní prohlédli Zoo park Askania Nova a na safari jsme se podívali z vyhlídky.Odjezd z Akanie, přejezd na KRYM k Labutím ostrovům. Nocleh ve vesničce Portove, kde končí i silnice a má prý asi 40 obytel, z toho velké části je kolem 90 let. Nocleh byl v ubytovacím zařízení naproti zrušenému pionýrskému táboru, hostila nás Nina, jejiž syn nedávno pracoval nějakou dobu v Praze a uměl česky. Byli velmi pohostinní a přátelští. Noc nás stála za třílůžkovém pokoji stála 60 hřiven/os./noc, součástí bylo WC i sprcha.
čtvrtek 26.9.2013 Odjezd z Portove, přejezd na Kinburskou kosu. Nocleh ve vesničce Stará Zbůrivka, hotel (Báza oddycha) Zburevský kut, 9 EUR/os./noc v třílůžkovém pokoji bez WC a koupely (na chodbě).
pátek 27.9.2013 Odjezd z Kinburské kosy, přejezd na Granito-Stepní Pobuží k vesničce Trikraty, exkurze po okolí.Noční přejezd směr Nikolajev-Užhorod.
sobota 28.9.2013 Zastávka v Užhorodu, prohlídka trhu. Překročení hranic ve Vyšnové Nemecké.Odpoledne příjezd na Zemplínskou Šíravu, nocleh ve stejném kempu a ve stejných chatičkách jako minule.
neděle 29.9.2013 Brzký odjezd ze Šíravy (6:30), přejezd přes SK, dojezd do Prahy v 19:30.
 
Pobřeží Černého moře na Krymu u vesničky Portove
Průjezd nedozírnou stepí u Askania Nova, vyskytuje se tu velké množství dravých ptáků, také dropi velcí a na podzim jeřábi popelaví.
Jeden z prodejních stánku u cesty, nabízeli zde čerstvé houby, sušené ryby, nakládané houby, česnek, cibuli, jablka atd.
Hřiby a křemenáče
Racek chechtavý na lovu u Černého moře
Ukrajinský venkov, vesnička Aktove /Mykolaivska oblast/
Vrabeček
Chocholoušů bylo všude hodně.
Mělčiny Azovského moře
Černé moře jsme měli při průjezdu úžinou na pravé straně, Azovské na levé
Černé moře, Krym
Chrám svatého Dimitrije ve městě Askania Nova
Oranžový kaviár z lososa, černý z jesetera
Malá kudlanka nábožna (mantis religiosa) v Granito-stepním Pobuží
Poštolky rudonohé posedávající na drátech u polí podél silnice, během několika kilometrů jsme jich pozorovali desítky a možná stovky, jak loví hmyz na polích nebo odpočívají na drátech, byli to samci i samice. (KRYM)
Nalevo samice a napravo samec poštolky rudonohé
 
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) u rýžových polí na Krymu
A takhle se na Ukrajině chodí na houby, rovnou s kýblem
Larvy tesaříka v akátu

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Iva 22.10.2016 v 12:03 kdo se umí dívat, vidí velké věci, zajímavé


 • zaprirodou.infoblog.cz 05.12.2016 v 02:15 díky ;-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.