Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Krasavec slavík modráček středoevropský

Publikováno 16.05.2015 v 10:00 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 423x

Krásné teplé a slunečné počasí nás v neděli 19.4.2015 vyhnalo ven za ptačími hlasy, a že jich je v půlce dubna slyšet spousta.... Vyrazili jsme na kraj Prahy k rybníku Slatina u Dubče. Pro pozorovatele ptáků je to doslova místo zaslíbené, často jsou tady k vidění opravdové ptačí rarity, např. z nedávných pozorování zmíním lindušku rudokrkou a kolihu malou na tahu. Moc pěkné jsou webové stránky věnované rybníku Slatina a také výjimečným pozorováním na této lokalitě: http://slatinadubec.webnode.cz/ A jaké druhy jsem zde tento krásný den pozorovala? Kromě kulíků říčních i jednoho vodouše šedého, z kachen potom dnes už čím dál vzácnější kopřivky obecné a čírky modré, slyšet byl budníček menší, větší i lesní. Nejlepším zážitkem bylo ale pozorování právě slavíka modráčka, zvláště jeho třepotavý let na místě doprovázený zpěvem. Zajímavý byl také probíhající tah lejsků černohlavých, kterých jsem na Slatině viděla hned několik.

I když se nám pozorovat takové "špeky" nepodařilo, bylo to krásné pozorování a poslouchání ptačích hlasů a mě se podařilo zažít doslova estetický zážitek. Pozorovala jsem nádherného samečka slavíka modráčka středoevropského při obhajování svého teritoria, slyšet jeho zpěv je také velmi zajímavé. Zde si můžete poslechnout moji nahrávku zpěvu dvou samečků slavíka modráčka pořízenou posledního dubna při večerní procházce nedaleko PR V Pískovně. Když začíná modráček svůj zpěv, zní to jako cvrkání cvrčka, potom je zpěv už složitější  a může se lišit.

Slavík modráček středoevropský (Luscinia svecica cyanecula)

Sameček lejska černohlavého
Na polovypuštěném rybníku Slatina se pohybovali kulíci říční
Krásně zpívající budníček menší

Mnou pozorovaný sameček slavíka modráčka byl okroužkovaný
Modráček obhajuje své teritorium

Samička lejska černohlavého


Sýkora modřinka
Pěnkava obecná
Slavík modráček při zpěvu
Pár kopřivky obecné
Čírky modré

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.