Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Jižní Morava na konci února - divoké husy, orli a hoholka

Publikováno 29.02.2012 v 12:22 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 490x

/25. a 26. února 2012/ Pokud se vypravíte na jižní Moravu ještě v předjaří, čekají Vás úžasné zážitky co se týče pozorování ptáků. Uvidíte tisíce divokých hus, desítky orlů mořských, desítky hoholů severních, morčáků velkých i bílých. Pokud budete mít štěstí, můžete pozorovat i hoholku lední, bernešku rudokrkou či bělolící nebo husu malou. My jsme se dostatečně nabažili hus i orlů, mile nás překvapilo velké množství potápivých kachen - morčáků velkých i bílých a hoholů severních. Třešničkou na dortu bylo pozorování hoholky lední (severský pták hnízdící v tundře). Bohužel na mojí milovanou sympatickou bernešku rudokrkou nebo bělolící jsme štěstí neměli. Snad příště!
Celá fotogalerie zde.

Koncem února na jihu Moravy zimuje obrovské množství divokých hus, hejna mohou čítat několik desítek tisíc jedinců. Ovšem na nejkrásnější zážitek si ale budete muset přivstat - stejně jako my. Nejvíc se ovšem nechtělo vstávat našemu čivavákovi Maxovi, ten ještě několikrát usnul, než jsme se definitivně vypravili ven.

Fenoménem zimujících hus v okolí Novomlýnských nádrží je bezpochyby jejich ranní rozlet z nocoviště (volná hladina) na ranní pastvu do okolních polí. Rozlet husí nastává každý den ráno v jiném čase, záleží to na počasí, aktivitě orlů či si husy prostě řeknou, že už je čas posnídat. Může to být těsně před východem slunce nebo klidně až po osmé hodině ranní. Každopádně zážitek stojí za to, husy najednou vzlétnou jako mrak kobylek a s křikem pro ně typickým se rozlétávají po okolí. Jsou na obzoru, létají Vám nad hlavou, jsou zkrátka všude. Nezapomeňte se dívat po okolí, pokud je hladina ještě alespoň částečně zamrzlá, je docela možné, že se Vám podaří v jednu chvíli napočítat i přes 10-15 orlů mořských sedících na ledu. Orli často zkouší bdělost hus a zvednou celé tisícové hejno, aby po chvíli zase všichni klidně usedli na led.

Letící husy.
Divoké husy (3 druhy: husa velká, polní  a běločelá). Na vzácné bernešky rudokrké či bělolící jsme štěstí tentokrát neměli.
Na hrázi u Dolních Věstonic foukal velmi silný vítr.

Hoholka lední v hejnu lysek černých a poláků (hoholka je na obrázku uprostřed).

Hoholka mezi lyskami.

Hoholka lední je vzácný zimní host.

Náš věrný společník na cestách Max má také ptáčky moc rád.

 

Mlýnský rybník u Lednice a v pozadí Apollónův chrám. Rybník byl ještě částečně zamrzlý.

Husy velké hledající potravu na obnaženém břehu Mlýnského rybníka.

 

Dokumentační foto - na břehu rybníka před husami hledají potravu jespáci bojovní (určení nejisté)

Max se rád prohání po ledu (my mu to ale dovolíme jen tam, kde nebude plašit ptáky)

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Tonda Klán 02.04.2015 v 17:34 Super fotky. Já letos jedu opět na klasickou trať na Zlínsko, tj. ubytko v Penzionu Uno (http://www.penzionuno.cz/), pak Zoo Lešná, kde taky cvaknu nějaký to zvířectvo no a pak kolo a Vizovicko až k hranicím, podle mě jedna z nejméně turisticky známých lokalit v ČR...


 • zaprirodou.infoblog.cz 09.04.2015 v 12:08 Děkuji za pochvalu i za tip :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.