Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Jak to vypadá s nelegálním lovem zimujících ptáků na Kypru?

Publikováno 13.03.2012 v 14:59 v kategorii Články a jiné, přečteno: 450x

Elektronickou petici s názvem „Call for action against illegal bird trapping in Cyprus“ (Výzva k akci proti nelegálnímu odchytu ptáků na Kypru) podepsalo 16,677 lidí ze 150 zemí. Petice byla dne 1. února 2012 předložena ministru vnitra Neoklisovi SYLIKIOTISovi skupinou zástupců BirdLife Kypr. Petice požaduje přijetí "nulové tolerance" v přístupu k odchytu ptáků do sítí. Ministr SYLIKIOTIS byl ohromen počtem podpisů a proběhla diskuse o možnostech společného boje proti odchytu. Petice obdržel také pan Loucas LOUCA, ministr spravedlnosti a veřejného pořádku.

31. ledna skončilo také zimní sledování nelegálního odchytu ptáků. Odhadovaný počet nelegální odchycených ptáků v roce 2011 dosáhl šokujícího čísla 2,8 milionu, což je více než v roce 2010, přičemž rok 2010 byl až dosud rokem rekordním. Terénní průzkum byl prováděn v průběhu prosince 2011 a ledna 2012, byl to již 5. ročník zimního monitoringu, který provádí BirdLife na Kypru.

 

 

Foto: uhynulý dravec nelegálně chycený do sítě. BirdLife Kypr (www.birdlifecyprus.org)

 

Na rozdíl od jarního a podzimní období, kdy se lovci zaměřují na lov/odchyt táhnoucích stěhovavých ptáků, v zimním období ohrožují ilegální lovci zejména drozdy zpěvné (Turdus philomelos), kteří na Kypru zimují. Vzhledem k tomu, že odchyt od sítí a na lep je vysoce neselektivní způsob lovu, skončí v nich i další druhy ptáků. Během průzkumu byl zaznamenán alarmující počet natažených sítí (nárůst o 300% oproti zimě 2010/2011). Předchozí zimní období (2010-2011) bylo prokázáno snížení úrovně lovu oproti sezoně 2009-2010. Nižší úroveň lovu byla pravděpodobně způsobena nízkým počtem drozdů zimujících na Kypru.

 

 

Foto: BirdLife Kypr. Vlevo: ťuhýk obecný (lanius collurio) chycený na lep. Vpravo: červenka chycená do sítě.

 

V roce 2011 proběhla v Larnace první evropská konference o nelegálním zabíjení ptáků (Bern Convention conference on Illegal Bird killing, July 2011, Larnaca, Cyprus). Nulová tolerance ("zero tolerance") jakožto přístup k nelegálnímu zabíjení a odchytu ptáků, byla schválena všemi účastníky, včetně příslušných orgánů, loveckých sdružení a ekologických nevládních organizací. Bohužel, údaje z terénu za rok 2011 odhalují naprosto nesourodý obrázek mezi tím, co bylo ujednáno a skutečností.

 

Zdroj informací: BirdLife Kypr (Birdlife Cyprus, www.birdlifecyprus.org)

 

(http://www.birdlifecyprus.org/index.php?option=com_content&view=article&catid=38%3Aillegal-bird-trapping&id=585%3Awinter-results-complete-the-picture-for-a-record-year-in-bird-trapping-&Itemid=56&lang=en)

 

Příbuzné články na www.zaprirodou.infoblog.cz:

http://zaprirodou.infoblog.cz/clanek/pres-800tis-ptaku-bylo-ilegalne-zabito-na-kypru-podepiste-5751/

http://zaprirodou.infoblog.cz/clanek/temer-400-000-ptaku-bylo-v-zari-nelegalne-zabito-na-kypru-5591/

 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.