Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Jak kouše ještěrka?!

Publikováno 07.12.2012 v 07:07 v kategorii Maroko, přečteno: 787x

Pohoří Jebel Tazekka je zároveň i stejnojmenným Národním parkem, rozprostírá se ve východní části středního Atlasu na jih od města Taza. Hlavním lákadlem je propast a jeskyně la Grotte de Friouato a lesy plné cedrů a korkových dubů. V parku žije množství vzácných a zajímavých savců, ptáků i zástupců herpetofauny (hadi, gekoni, agamy, želvy, ještěrky, paještěrky) a jako bonus jsou kudlanky, štíři a stonožky. Podle jedné informace mají šťíři v Maroku ročně na svědomí asi 100 lidských životů, žijí tu i některé velmi jednovaté druhy, jejichž jed dokáže zabít dospělého člověka i za několik hodin.
Štír středomořský (Buthus occitanus). Tohoto štíra jsem našla pod kamenem, když jsem skoro každý obracela s přáním najít "taky" štíra. Hned jako jsem to své "divné" přání vyslovila nahlas, vyskočil na mě tenhle krasavec a zuřivě poskakoval, moc se mu asi nelíbilo, že jsem ho vyrušila. 
Gekon tarentola sp.
Kudlanka rodu empusa (empusa pennata nebo empusa fasciata - kudlanka jižní). Tahle kudlanka vypadá jako vetřelec ze známé série o vesmírném alienovi...
Ještěrka
Agama marocká (Agama impalearis)
Ještěrka severoafrická (Teira perspicillata/Lacerta perspicillata). Kupodivu se tu vyskytovali dva typy zbarvení ještěrky severoafrické, jedny byly s pustíky a druhé s pruhy.
Paještěrka alžírská (Psammodromus algirus), kouše (z vlastní zkušenosti to vím, protože se mi zakousla do malíčku a nechtěla pustit) a také vydává prapodivné pískání.
Stonožka, která se schovávala pod kamenem, stočená byla velká asi jako jahoda.
Užovka kapucínská (Macroprotodon cucullatus), nebo někdy také bojga kapucínská, pohoří Jebel Tazekka nedaleko jeskyně Friouato.
Biotop v podhůří Jebel Tazzeka, kde jsme všechny tyto tvorečky - potvorečky našli.
Korkové duby v Národním parku Jebel Tazzeka
Lovci.

Komentáře

Celkem 4 komentáře

 • Tony 07.12.2012 v 17:36 Pěkná havěť. Evidentně ne všechny příšerky mají rády mazlení :)


 • zaprirodou.infoblog.cz 11.12.2012 v 12:29 Kdyby Vás tak slyšel nějaký zapálený herpetolog či entomolog :-) No, se štírem nebo pavoukem bych se asi nemazlila, ale měli jsme v dětství gekončíka nočního a s tím jsme se mazlily a on chudák držel :-)


 • Herpetofan(atik) 10.02.2015 v 17:30 Fascinující, tento článek se mi moc líbil. Stejně tak i Vaše fotografie. Já osobně plazy miluji, především tedy hady, ale rád jsem za každého. S nadšením se je pokouším chytit... :-) I ti štíři jsou moc pěkní, stejně jako všichni pavoukovci. A já bych se s ním i mazlil. Stačí chytit ten zadeček, ocásek pod jedovým bodcem a máte vyhráno. :-)


 • zaprirodou.infoblog.cz 13.02.2015 v 15:43 Děkuji za pochvalu článku a obrázků, já jsem tedy štíra nikdy v ruce nedržela, jen ty ještěrky a gekony.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.